Δευτέρα 9 Μαρτίου 2015

«Συντριβή» για Άλκμααρ!

Εφιαλτικό αποδείχθηκε το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ουτρέχτη για την Άλκμααρ, καθώς ηττήθηκε με 6-2 και έπεσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

«Συντριβή» για Άλκμααρ
Τη συντριβή γνώρισε η Άλκμααρ από την Ουτρέχτη, καθώς ηττήθηκε με 6-2 εκτός έδρας και σε συνδυασμό με την νίκη της Φέγενορντ (επικράτησε νωρίτερα της Μπρέντα με 3-0), βρέθηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, στο -1 από την ομάδα του Ρότερνταμ και τη θέση που οδηγεί απευθείας στο Europa League.

Δαιμονισμένοι μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι με τον Γιάνσεν να κάνει το 1-0 μόλις το 2’. Ο Ντιέμερς έγραψε το 2-0 στο 10’ ενώ επτά λεπτά αργότερα, ο Χάλερ με πέναλτι έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του.

Στη συνέχεια η Ουτρέχτη έριξε το ρυθμό με την Άλκμααρ όμως να μην μπορεί να αντιδράσει. Και αν υπήρξε η παραμικρή ελπίδα όταν ο Γιόχανσον μείωσε σε 3-1 στο 56’, έφυγε αμέσως καθώς στο 69’, ο Χάλερ, σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και πάλι από την άσπρη βούλα κάνοντας το 4-1.

Στο 83’, ο Πέτρσον έβαλε και πέμπτο γκολ για την ομάδα του με τον Γιόχανσον να σκοράρει ξανά και να μειώνει σε 5-2 τέσσερα λεπτά αργότερα. Τον χορό των γκολ έκλεισε στο 88’ ο Ντούπλαν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 6-2.