Δευτέρα 9 Μαρτίου 2015

Ασταμάτητη η Μπενφίκα!!

Συνεχίζει τις επελάσεις η Μπενφίκα καθώς επικράτησε 3-1 της Αρούκα με ανατροπή και διατηρήθηκε στο +4 από την Πόρτο, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Ασταμάτητη η Μπενφίκα
Δεν σταματάει με τίποτα η Μπενφίκα, που ακόμη και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή και επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Αρούκα για την 24η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος. «Τρίποντο» παραμονής για Ακαντέμικα, που έκαμψε 2-0 την αντίσταση της Μορεϊρένσε. Νίκη και για Μαρίτιμο, 2-1 την Πάσος Φερέιρα. Στο 1-1 έμειναν Εστορίλ και Ζιλ Βισέντε.

Με το χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τη Μπενφίκα, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 7’, χάρη στο γκολ του Μεντέιρος. Ωστόσο, οι «αετοί» αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τζόνας να ισοφαρίζει σε 1-1 αρχικά στο 51’, ενώ ο Λίμα, σκοράροντας στο 56’ και στο 76’, ολοκλήρωσε την ανατροπή και έδωσε τη νίκη με 3-1 στην ομάδα του, διατηρώντας την στο +4 από τη δεύτερη Πόρτο.

Μεγάλο βήμα παραμονής έκανε η Ακαντέμικα, καθώς νίκησε εκτός έδρας τη Μορεϊρένσε με 2-0 και ανέβηκε στην 13η θέση, στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το μηδέν, ωστόσο υπολόγιζαν χωρίς τον Ρουί Πέντρο. Ο Πορτογάλος «έγραψε» αρχικά το 1-0 με πέναλτι στο 85’ ενώ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στις νίκες επέστρεψε η Μαρίτιμο, που επικράτησε 2-1 της Πάσος Φερέιρα μέσα στην έδρα της. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Αντόνιο Ξαβιέρ, με τον Σερί να ισοφαρίζει στο 30’. Στο 75’, ο Γουίκς έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα από τα Μαδέρα, με το 2-1 να μένει μέχρι τέλους.

Ισόπαλη μέσα στην έδρα της ήρθε η Εστορίλ που έμεινε στο 1-1 με την Ζιλ Βισέντε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 7' με τον Σεμπά, στο 73' ωστόσο ήρθε η ισοφάριση από τον Γιαζάλντε,με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν την ανατροπή, με στόχο να ξεκολλήσουν από την προτελευταία θέση της βαθμολογίας, όμως αρκέστηκαν στο βαθμό της ισοπαλίας.