Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2016

Ο Λοτζέσκι είναι εδώ!!!

Ο Λοτζέσκι είναι εδώ!
Περίπατο έκανε στην Τρίπολη ο Ολυμπιακός, συντρίβοντας 103-60 τον Αρκαδικό, με τον Ματ Λοτζέσκι να δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση και τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει το ντεμπούτο του.

Πόσο έλειψε ο Ματ Λοτζέσκι!

Ο Ολυμπιακός έκανε… περίπατο με τον Αρκαδικό, συντρίβοντάς τον 103-60, αλλά τα χαμόγελα ήρθαν με την εμφάνιση του Αμερικανού με το βελγικό διαβατήριο, ο οποίος επέστρεψε φορτσάτος από τον τραυματισμό του με μία τέλεια εμφάνιση, έχοντας 23 πόντους (με 9/9 σουτ) σε κάτι παραπάνω από 13 λεπτά!

Το ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα έκανε και ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος είχε 7 πόντους, σε 19:50''. Από τους Αρκάδες ξεχώρισε ο Νουουτίνεν με 14 πόντους.

Πολύ νωθρός και αργός ήταν ο Ολυμπιακός στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα όχι μόνο να ήταν άστοχος, αλλά και να κάνει το ένα λάθος πίσω το άλλο. Έτσι, ο Αρκαδικός ήταν μπροστά (8-7) μέχρι εκείνο το σημείο, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου –και ειδικά ο Λοτζέσκι που ήρθε από τον πάγκο- έδειξαν τη διάθεσή να «καθαρίσουν» την κατάσταση. Μέσω της καλής τους άμυνας, που τους έδωσε απανωτούς αιφνιδιασμούς, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί 13-0 (8-20), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο +15 (10-25).

Τα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου κύλησαν χωρίς καλάθι για τις δύο ομάδες, ωστόσο στη συνέχεια ήρθε η… καταιγίδα από τον Ολυμπιακό. Η άμυνα των Πειραιωτών είχε… πνίξει τον Αρκαδικό και έτσι η διαφορά έπαιρνε την… ανιούσα, όπου αρχικά με καλάθι του Παπανικολάου έφτασε στο +21 (14-35). Στην ποικιλία των «ερυθρόλευκων» στην επίθεση προστέθηκαν ακόμη οι Πρίντεζης και Όντομ με το ταμπλό να γράφει 21-51, περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και το σκορ να διαμορφώνεται στο 23-51.

inner

Χωρίς να ανεβάσει ιδιαίτερα τις στροφές του, αλλά έχοντας την άμυνα στο ίδιο τέμπο, ο Ολυμπιακός διατηρούσε το +28 (29-57), μέχρι τα μισά. Κάποιες στιγμές αδράνειας στην «ερυθρόλευκη» άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στον Βαν Όστρουμ να μειώσει στους 25 πόντους (32-57), αλλά ο Λοτζέσκι ήρθε… καυτός από τον πάγκο, σπρώχνοντας την ομάδα του Πειραιά για το νταμπλ σκορ και το +36 (36-72), με τη διαφορά να παραμένει εκεί μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (39-75).

Στην… εξίσωση μπήκε και ο Ιωάννης Παπαπέτρου στο τέταρτο δεκάλεπτο για το +38 (39-77), ο Λοτζέσκι συνέχιζε το… βιολί του και έτσι ο Ολυμπιακός πήγε ακόμη και στο +41 (47-88) στα μισά. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δοκίμαζε συνεχώς πρόσωπα και σχήματα μέχρι το τέλος του ματς, το οποίο βρήκε τους πρωταθλητές να παίρνουν τη νίκη με 103-60.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 23-51, 39-75, 60-103

Αρκαδικός (Καστρίτης): Βαν Όστρουμ 12 (2), Κοψαύτης 7 (1), Στεφανίδης 4, Καλλινικίδης 3, Τζουγκαράκης 6, Λίτζιον 8, Καραμαλέγκος, Κωνσταντίνου, Μπράουν 2, Νουούτινεν 14 (4), Λι 4, Σταματόπουλος.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 9 (1), Στρόμπερι 11 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 9 (3), Τζόνσον-Όντομ 12 (2), Χάντερ 2, Παπαπέτρου 9 (1), Τσαϊρέλης 7 (1), Λοτζέσκι 23 (5), Παπανικολάου 7 (1), Αθηναίου 2.