Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2016

Μίλαν από τα (πολύ) παλιά!! (video)

Μίλαν από τα (πολύ) παλιά! (video)

Σε απόλυτο θρίαμβο μετέτρεψε η Μίλαν το ντέρμπι στην Ίντερ επικρατώντας 3-0, αν και το αποτέλεσμα προέκυψε πολύ πιο δύσκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ. Χαμένο πέναλτι του Ικάρντι στο 1-0.

Μία πολύ… γλυκιά παρηγοριά μέσα στην τραγική σεζόν που διανύει πρόσφερε η Μίλαν στους οπαδούς της, καθώς μετέτρεψε σε θρίαμβο το μεγάλο ντέρμπι του Μιλάνου, επικρατώντας της Ίντερ με 3-0!

Σε ένα ματς που δεν θύμισε σε τίποτα ένα ιταλικό ντέρμπι, αφού ο ρυθμός του ήταν φρενήρης στη μεγαλύτερη διάρκειά του, η Μίλαν στάθηκε τυχερή στα πρώτα λεπτά του ματς, καθώς η Ίντερ έχασε πολλές και μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με τον Έντερ (5’, 7’, 9’), με τους γηπεδούχους να μένουν ζωντανοί.

Στη συνέχεια η Μίλαν ανέβασε ρυθμούς και η κυριαρχία της επιβραβεύθηκε στο 35’ με τον Άλεξ να νικάει τους πάντες στον αέρα με κεφαλιά, έπειτα από καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Χόντα.

Η Ίντερ δεν το έβαλε κάτω και στο β’ ημίχρονο φρόντισε να δείξει αντίδραση. Η πίεσή της στα καρέ της Μίλαν μετουσιώθηκε στο 60’ σε ένα κερδισμένο πέναλτι του Ικάρντι έπειτα από παράβαση του Άλεξ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο επιθετικός της Ίντερ, αλλά αστόχησε στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Ντοναρούμα.

Αυτή η εξέλιξη αποτέλεσε... ταφόπλακα στις ελπίδες της Ίντερ, καθώς δεν είχε κουράγιο να κυνηγήσει την ισοφάριση, ενώ ταυτόχρονα η Μίλαν απέκτησε αυτοπεποίθηση για το υπόλοιπο του ματς. Ο Μπάκα στο 73' από πολύ κοντινή απόσταση «κλείδωσε» τη νίκη διαμορφώνοντας το 2-0, ενώ διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Μίλαν έδωσε ο Νιάνγκ με πλασέ στο 77'.