Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2011

Βουρ... για Top 16 η Ούνιξ!!

Την τρίτη της νίκη στη φάση των ομίλων της Euroleague πέτυχε η Ούνιξ Καζάν επικρατώντας στην έδρα της της Ολίμπια Λιουμπλιάνας με 81-51 για τον 4ο όμιλο της διοργάνωσης.
Βουρ... για Top 16 η Ούνιξ
Η ρωσική ομάδα συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, καθώς στην τρίτη περίοδο ανέβασε στροφές, πήρε προβάδισμα είκοσι πόντων και επί της ουσίας «κλείδωσε» τη νίκη.
Η περυσινή κάτοχος του Eurocup στην πρώτη της εμφάνιση στην κορυφαία μπασκετική διασυλλογική διοργάνωση, μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου, βρίσκεται εντός του στόχου της που είναι η πρόκριση στο Top-16.
Πρωταγωνιστές για το συγκρότημα του Πασούτιν ήταν οι Λίντεϊ και Ουίλκινσον.
Το ματς στο Καζάν άρχισε με σερί 7-0 των φιλοξενούμενων στο οποίο απάντησαν άμεσα οι γηπεδούχοι ισοφαρίζοντας σε 7-7. Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν σε όλη την πρώτη περίοδο μαζί, με τους Σλοβένους να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή (18-20). Με τον Λίντεϊ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση η Ούνιξ πήρε ισχνό προβάδισμα με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους (39-34).
Στην τρίτη περίοδο ωστόσο οι Ρώσοι περιορίζοντας τους αντιπάλους τους στους πέντε πόντους (!) πήραν προβάδισμα 22 πόντων (61-39) σφραγίζοντας το παιχνίδι. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους παίκτες του Πασούτιν να κάνουν επίδειξη ισχύος φτάνοντας την υπέρ τους διαφορά ακόμα και στο +34 (79-45). 81-51 το τελικό σκορ του αγώνα που «ζέστανε» για τα καλά τους 4.000 φίλους των γηπεδούχων που βρέθηκαν στο Baske-Hall του Καζάν.
Τα δεκάλεπτα: 18-20, 39-34, 61-39, 81-51
Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Λίντεϊ 22 (7 ασίστ), Γκολόβιν 5 (1), Ζαμάνσκι, Σαμοϊλένκο 5, Πασούτιν, Βερεμένκο 11, Γκριρ, Ζαβρασένκο 2, Γκουμπάνοφ 1, ΜακΚάρτι 6, Ντόμερκαντ 8 (7 ριμπάουντ), Ουίλκινσον 20(4)
Ολίμπια Λιουμπλιάνας (Φιλιπόφκσι): Καπίν 3 (1), Ρόθμπαρτ 5 (1), Μπλάζιτς 3 (1), Τόμπσον 2, Γουντσάιντ 8 (1), Μούριτς, Σαλίν 2, Γκριν 8 (2), Βάρντα 13 (1), Μάρκοτα 4, Μπέρτανς 3 (1)