Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2012

Μόνοι στην κορυφή

Οι Κλίπερς νίκησαν με 98-91 τους Γκρίζλις και βρέθηκαν μόνοι τους στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Pacific. Η ομάδα του Λος Άντζελες φάνηκε να "καθαρίζει" το ματς από τα πρώτα λεπτά, όταν πήρε προβάδισμα 16 πόντων.

Οι Γκρίζλις, ωστόσο, αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά με το ημίχρονο να λήγει 45-44 υπέρ των γηπεδούχων. Οι Κλίπερς ανέβασαν στροφές στο τελευταίο 12λεπτο και με κορυφαίο τον Κρις Πολ με 18 πόντους, 7 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ πήραν τη νίκη.

Επίσης στο τελευταίο 12λεπτο, οι Σέλτικς πέτυχαν μια απίστευτη ανατροπή, επικρατώντας με 91-83 των Ορλάντο Μάτζικ. Η ομάδα της Βοστόνης έχανε με 19 πόντους στο ημίχρονο, αλλά έφερε τα πάνω-κάτω με ηγέτη τον Πολ Πιρς (24 π., 10 ασ., 6 ριμπ.).