Σάββατο 2 Ιουνίου 2012

Πετάει «φωτιές» η Πολωνία!!

Πετάει «φωτιές» η Πολωνία!
Την κατάλληλη στιγμή δείχνει να φορμάρεται η εθνική Πολωνίας.

Η ομάδα του Φρέντσισεκ Σμούντα νίκησε άνετα με 4-0 την Ανδόρρα σε φιλικό παιχνίδι και φαίνεται πως μόνο… φιλόξενη δεν θα είναι στην πρεμιέρα του Euro στις 8 Ιουνίου κόντρα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Οι Πολωνοί έδειξαν από νωρίς πως δεν… αστειεύονται με αποτέλεσμα να κάνουν το 1-0 στο 13’ με τον Ομπράνιακ. Οι παίκτες του του Φρέντσισεκ Σμούντα δεν πήραν το πόδι τους από το γκάζι, με αποτέλεσμα μέσα στο πρώτο ημίχρονο να σημειώσουν άλλα δύο τέρματα.

Πιο συγκεκριμένα, το 2-0 έγινε από τον Μάριο Λεβαντόφσκι στο 37’, ενώ το 3-0 έκανε δύο λεπτά αργότερα ο συμπαίκτης του στην Μπορούσια Ντόρτμουντ, Γιακούμπ Μπλατσικόφσκι με πέναλτι. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 77’ ο Βασιλέφσκι, ο οποίος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα.

Για την Πολωνία έπαιξαν: Σέζνι, Περκίς, Μπένις, Βασιλέφσκι, Πίσντεκ, Πολάνσκι, Ομπράνιακ, Μουράφσκι, Μπλατσικόφσκι, Ρίμπους, Λεβαντόφσκι.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Ντούντκα, Βόλφσκι, Σόμπιεχ, Γκροσίτσκι, Μιερζέφσκι, Βοϊτκόβιακ.

Για την Ανδόρρα έπαιξαν: Γκόμες, Λίμα, Μπερνάους, Ε. Γκαρσία, Κ. Μαρτίνες. Α. Μαρτίνες, Αγιάλα, Πέπε, Βιέρα, Μορένο, Γκόμεζ.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Ροντρίγκες, Σίλβα, Μ. Γκαρσία, Μορέιρα, Αντορά, Χιμένεζ.