Δευτέρα 6 Αυγούστου 2012

Ο Μιλς «σκότωσε» τους Ρώσους!!

Σε ένα ματς θρίλερ, η Αυστραλία έσπασε το αήττητο της Ρωσίας, χάρη σε buzzer beater του Πάτι Μιλς, διαμορφώνοντας το τελικό 82-80 υπέρ των «μπούμερς».

Παρόλα αυτά η παρέα του Κιριλένκο θα τερματίσει πρώτη στον όμιλό της και θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Λιθουανία, ενώ η ομάδα του Μπράουν θα αναμετρηθεί στους «8» με την Αργεντινή.

Το πρώτο ημίχρονο μπορεί να χαρακτηριστεί από τη χαλαρότητα των δύο ομάδων στο αμυντικό κομμάτι με αποτέλεσμα το σκορ στη λήξη του 20λέπτου να δείχνει 46-45. Πάντως τον ρυθμό τον έλεγχαν οι Αυστραλοί, ωστόσο ένα ξέσπασμα των Ρώσων στο δεύτερο δεκάλεπτο έφερε την ομάδα του Μπλατ στον πόντο.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι πολύ καλύτεροι στην επανάληψη, όμως δύο λεπτά πριν το τέλος οι Ρώσοι πλησίασαν και πάλι στον πόντο, ενώ ο Φριντζόν με δύο βολές έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με δύο βολές (79-80). Εκεί μίλησε ο Πάτι Μιλς, ο οποίος με τρίποντο στην εκπνοή έδωσε στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα στην Αυστραλία.

Δεκάλεπτα: 29-20, 46-45, 69-64, 82-80.

Αυστραλία: Μιλς 13, Ινγκλς 20, Νιούλεϊ 9, Ντελαβεντόβα 10, Μπέινς 5, Άντερσεν 13, Νίλσεν 4, Μάριτς 8, Γουόρθινγκτον, Μπάρλοου.

Ρωσία: Σβεντ 13, Μοζγκόφ 10, Φριτζόν 5, Κάουν 18, Χριάπα 5, Αντόνοφ 8, Μόνια 2, Πονκρασόφ 6, Κιριλένκο 13, Βορόνοφ, Χβοστόφ.

πηγή: metrosport.gr