Τετάρτη 1 Αυγούστου 2012

Βήμα πρόκρισης για Γκρέμιο!!

Η Γκρέμιο επικράτησε με 1-0 της Κοριτίμπα στον πρώτο αγώνα του δεύτερου προκριματικού γύρου του Κόπα Σουνταμερικάνα.
Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 71ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο Αντρέ Λίμα διαμόρφωσε το 1-0 με κεφαλιά απέναντι στην παθητική Κοριτίμπα, η οποία φάνηκε ικανοποιημένη από ήττα με ένα γκολ διαφορά.
Το παραπάνω ματς ήταν για τον δεύτερο προκριματικό της διοργάνωσης, αλλά έγιναν τέσσερις ακόμα αγώνες για τον πρώτο. «Καθαρό» σκορ πήρε μονάχα η Μουνισιπάλ Ικουίκε, καθώς κατέβαλε τη Νασιονάλ Μοντεβιδέο με 2-0, χάρη σε τέρματα των Σεμπαστιάν Ερέρος και Μισαέλ Νταβίλα.
Από την πλευρά της, η Ντεπόρτες Τολίμα επιβλήθηκε με 3-1 της Λάρα. Οι Ρόμπιν Ραμίρεζ και Ζάιρ Αρέκεα διαμόρφωσαν το 2-0 με «κολλητά» γκολ στο 38ο και στο 40ό λεπτό, αντίστοιχα. Ο Κάρλος Αλμπέρτο Πρεσιάδο πέτυχε το 3-1 στο 65ο λεπτό, αφού ο Χοσέ Τορεάλμπα μείωσε προσωρινά σε 2-1, στο 53ο λεπτό.
Με 1-0 κέρδισε η Έμελετς τη Σαν Μαρτίν του Περού, αν και έχασε πολλές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Εν τέλει, μονάχα ο Εφρέν Μέρα βρήκε δίχτυα ολοκληρώνοντας φάση διαρκείας ενώπιον της αντίπαλης εστίας.
Τέλος, η Ενβιγκάδο απέσπασε 0-0 από την Ουνιόν Κομέρσιο. Οι Κολομβιανοί «κατέστρεψαν» το ματς προσέχοντας την άμυνά τους. Έτσι επιστρέφουν στην πατρίδα τους με πλεονέκτημα για την πρόκριση.
Παρακάτω το πανόραμα του πρώτου προκριματικού γύρου του Κόπα Σουνταμερικάνα (πρώτοι οι γηπεδούχοι των επαναληπτικών):
1.    Ολίμπια (Παραγουάη)-Ντανούμπιο (Ουρουγουάη) 0-0 και 07/08
2.    Νασιονάλ (Ουρουγουάη)-Ικουίκε (Χιλή) 0-2 και 14/08