Τετάρτη 1 Αυγούστου 2012

Νίκησε η... διπρόσωπη ΑΕΚ!!

Η ΑΕΚ επικράτησε στο πιο εύκολο φιλικό της έως τώρα επί της Ρέξαμ με 3-1, παρουσιάζοντας διαφορετική εικόνα στα δύο ημίχρονα. Εντύπωση πάντως άφησε το εκπληκτικό τέρμα του Δημήτρη Γρόντη, με το οποίο η ελληνική ομάδα πήρε το προβάδισμα με 2-1.

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης η ΑΕΚ μπήκε μουδιασμένα και μόλις στο πρώτο λεπτό ο Ράστον εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα, ανοίγοντας το σκορ. Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου στη συνέχεια προσπάθησε να ελέγξει την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά τα συνεχόμενα λάθη στο χώρο του κέντρου, δεν της επέτρεψαν να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της αγγλικής ομάδας.

Στην επανάληψη η «Ένωση πλήρωσε με το ίδιο... νόμισμα τη Ρέξαμ, σκοράροντας στα πρώτα λεπτά με κεφαλιά του Παπαδημητρίου, ύστερα από καλή συνεργασία των Γκερέιρο και Λαγού. Από το 60'και μετά ανέβασε και άλλες στροφές, με τον Γρόντη να διπλασιάζει τα τέρματα με υπέροχο σουτ, ενώ στο 88' ο Καλογέρης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις:

Ρέξαμ: Κούγκλιν, Τζόουνς, Στέφενς, Τόμασεν, Κλόουες, Μόρτον, Ρέιντ, Κολμπεκ, Ράστον, Γουίλιαμς, Μπράουν

ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Γιάγκο, Γκερέιρο, Ρίκκα, Τσαμουρλίδης, Αρκούδας, Λαγός, Φούντας, Ματεντζίδης, Κουρελλάς, Σταματής

πηγή: metrosport.gr