Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου 2012

AFC Champions League: Δεν έφτανε ο Κωστόπουλος για την Αδελαΐδα! (videos)

Προηγήθηκε με 2-0 η Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ, αλλά παραχώρησε εντός έδρας 2-2 στην Μπουνιοντκόρ στον πρώτο προημιτελικό του AFC Champions League.
O Έβαν Κωστόπουλος, ο οποίος δοκιμάστηκε το 2006 από ΑΕΚ και Πανιώνιο, διαμόρφωσε το 2-0 στο 18ο λεπτό με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια. Στο έβδομο ο Ίαν Ράμσεϊ είχε ανοίξει το σκορ ολοκληρώνοντας φάση διαρκείας μπροστά στην εστία των Ουζμπέκων. Η συνέχεια, όμως, ήταν εντελώς διαφορετική. Αφού αποβλήθηκε ο Νίτζελ Μπούγκαρντ στο 42ο λεπτό, ο Χασούρ Χασάνοβ μείωσε σε 2-1, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Σάβκατ Σαλόμοφ ισοφάρισε σε 2-2 στο 75ο λεπτό και πρόσφερε το πλεονέκτημα στην Μπουνιοντκόρ ενόψει του επαναληπτικού.

Μεγάλη ανατροπή πραγματοποίησε η Αλ Ιτιχάντ και κατέβαλε με 4-2 την Γκουανζού Εβεργκράντε του Μαρτσέλο Λίπι. Οι 2-φορές πρωταθλητές Ασίας έμειναν πίσω με 1-0 και 2-1 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο 48ο λεπτό ο Μοχάμεντ Νόορ ισοφάρισε σε 2-2 με πέναλτι, ενώ ο Νάιφ Χασασί διαμόρφωσε τα 3-2 και 4-2 με γκολ στο 61ο και 88ο λεπτό, αντίστοιχα.
Με 1-0 κέρδισε η Ουλσάν Χιουντάι την Αλ Χιλάλ. Το γκολ των Νοτιοκορεατών καταγράφηκε στο ένατο λεπτό από τον Ραφίνια, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας των φιλοξενουμένων. Η Ουλσάν απώλεσε πολλές ακόμα ευκαιρίες, αλλά δεν διεύρυνε την έκταση της νίκης της.
Χωρίς γκολ έληξε το ματς των Σεπαχάν και Αλ Αχλί στο Ιράν, αν και Μοχάμεντ Ρέζα Καλατμπάρι είχε ένα δοκάρι για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο. Πάντως οι οπαδοί της Σεπαχάν αποδείχθηκαν… δραστήριοι πετώντας αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Ένα από αυτά παραλίγο να προκαλέσει σοβαρό τραυματισμό, αλλά για κλάσματα του δευτερολέπτου απεφεύχθησαν τα χειρότερα, όπως αποδεικνύεται στο παρακάτω βίντεο.