Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου 2012

Κόπα Σουνταμερικάνα: Επική πρόκριση για Μπαρτσελόνα! (videos)

Με γκολ του Νταμιάν Ντίαζ στο 73ο λεπτό, η Μπαρτσελόνα του Εκουαδόρ κέρδισε με 4-3 την Κομπρελόα της Χιλής και προκρίθηκε στους «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα.
Το παιχνίδι είχε πολλές φάσεις και το σκορ πήρε διαστάσεις, σε αντίθεση με τη «λευκή ισοπαλία» στην έδρα της Κομπρελόα. Μόλις στο έκτο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Μίκαελ Αρόγιο, αλλά δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Χοσέ Ντίαζ. Στο 17ο λεπτό ο Χάιρο Κάμπος εκμεταλλεύτηκε λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα, Λουτσιάνο Πάλος, και έδωσε πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ακολούθησε το 3-1 με το δεύτερο τέρμα του Αρόγιο στο 23ο λεπτό. Στο 40ό λεπτό, όμως, ο Χουάν Αμπάρκα μείωσε σε 3-2 και στο 55ο ο Πατρίσιο Τρονκόσο ισοφάρισε και έδωσε σκορ πρόκρισης στους Χιλιανούς, πριν ο Ντίαζ εκμεταλλευτεί ασίστ του Κάμπος και διαμορφώσει το τελικό 4-3. Ακόμα, στο 85ο λεπτό αποβλήθηκε ο Γκονζάλεζ της Κομπρελόα.
Με 4-0 κατέβαλε η Σέρο Πορτένιο τη Μινέρος στην Παραγουάη και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 6-2. Ο Πέντρο Μπενίτεζ άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό, ενώ οι Χοσέ Σαλσέδο, Τζόναθαν Φάμπρο και Ρομπέρτο Νάνι βρήκαν δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο της δίκαιης επικράτησης της ομάδας τους. Στον επόμενο γύρο η Σέρο Πορτένιο θα κοντραριστεί με την Κολόν Σάντα Φε.
Την πρόκριση πήρε και η Μιλονάριος της Κολομβίας, αν και παραχώρησε εντός έδρας 1-1 στην Γκουαρανί. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν παθητικά εκμεταλλευόμενοι τη νίκη τους με 4-2 στην Παραγουάη, αλλά ο χρειαζόταν το γκολ του Ομάρ Βάσκεζ με μακρινό σουτ στο 67ο λεπτό, ώστε να κατευναστούν οι φιλοξενούμενοι.
Αύριο θα συμπληρωθεί η τελική 16άδα της διοργάνωσης με το τελευταίο ματς του δεύτερου γύρου. Σε αυτό η Λίβερπουλ Μοντεβιδέο θα υποδεχθεί την Ενβιγκάδο και ο νικητής θα αντιμετωπίσει την Ιντεπεντιέντε. Ο αγώνας της Κολομβίας είχε λήξει 1-1.