Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου 2012

MLS: «Χτύπησε» πάλι ο Βοντολόφσκι των Έρθκουεϊκς! (videos)

Για μία ακόμα φορά ο Κρις Βοντολόφσκι σκόραρε στις καθυστερήσεις και χάρισε έναν βαθμό στους Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς διαμορφώνοντας το 2-2 με τους Πόρτλαντ Τίμπερς.
Μάλιστα ο 29χρονος Αμερικανός των πρωτοπόρων της δυτικής περιφέρειας του MLS είχε μειώσει σε 2-1 στο 73ο λεπτό. Νωρίτερα ο 21χρονος Κονγκολέζος φορ, Ντάνι Μουάνγκα, είχε βάλει την ομάδα του Κρις Μπόιντ μπροστά με 2-0. Συγκεκριμένα άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό και σημείωσε το 2-0 με απίστευτο σουτ στο 62ο.
Την πρώτη τους εντός έδρας ήττα γνώρισαν οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς του Τιερί Ανρί, αφού πέρασε από αυτή με 2-0 η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι. Οι πρωτοπόροι της Ανατολής ευνοήθηκαν από τα γρήγορα γκολ των Κέι Καμαρά και Σι Τζέι Σάπονγκ, ενώ ο Γκράχαμ Ζούσι είχε δοκάρι ανάμεσα στο 1-0 και 2-0.
Με γκολ του Τζάστιν Μέραμ στο 89ο λεπτό, οι Κολόμπους Κρου κατέβαλαν με 1-0 τη Σίβας ΗΠΑ και εισήλθαν στην πεντάδα του ανατολικού γκρουπ. Μάλιστα ο σκόρερ είχε μπει σαν αλλαγή στο 80ό λεπτό. Στις καθυστερήσεις, πάντως, ο Οσβάλντο Μίντα, προσέγγισε την ισοφάριση, αλλά ο τερματοφύλακας, Άντι Γκρουενεμπάουμ, κράτησε το 1-0.