Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου 2012

Γλίτωσε το... εγκεφαλικό η Ατλέτικο!!

Γλίτωσε το... εγκεφαλικό η Ατλέτικο
Το Σάββατο η Ρεάλ Μαδρίτης τα έκανε «μούσκεμα».

Την Κυριακή η «μισητή» Ατλέτικο αν και το πήγαινε για… περίπατο, τελικά, λίγο έλειψε να πάθει το «κάζο του αιώνα» μέσα στο «Βιθέντε Καλντερόν» από τη Ράγιο Βαγιεκάνο.

Οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν για πλάκα 4-0 στο 56 (!), όμως οι φιλοξενούμενοι έβαλαν «φωτιά» στο παιχνίδι, όταν σε 7λεπτά μείωσαν σε 4-3 και είχαν μπροστά τους ακόμα 5 για να κάνουν την επική ανατροπή, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

Το… χορό των τερμάτων άνοιξε ο Σουάρεθ στο 29’, με το 1-0 να παραμένει ως το τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να μπουν σε περιπέτειες και το έδειξαν με την αρχή του δεύτερου μέρους. Μέσα σε ένα «μαγικό» 6λεπτο, η Ατλέτικο σημείωσε τα τρία γκολ και πήραν προβάδισμα με 4-0. Στο 49’ ο Κόκε πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τουράν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Φαλκάο δεν θα μπορούσε να μην πετύχει ένα τέρμα στην αναμέτρηση και στο 55’-έστω και από την άσπρη βούλα του πέναλτι- έκανε το 4-0.

Και ενώ όλα φαίνονταν ότι παίρνουν το δρόμο τους, η Ράγιο Βαγιεκάνο «ξύπνησε» και πήγε να προκαλέσει… εγκεφαλικά. Στο 82’ ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Ντελίμπασιτς μείωσε σε 4-1 και όλοι υπέθεσαν ότι απλώς μπήκε το γκολ της… τιμής. Ο ίδιος παίκτης στο 85’ μείωσε σε 4-2 και πάλι πολλοί πίστεψαν ότι απλά περιόρισε το θρίαμβο της Ατλέτικο. Κι όμως, ο Λεό στο 89’ πέτυχε και τρίτο γκολ για τους φιλοξενουμένους, κάνοντας το 4-3. Τελικά δεν ήρθαν τα… πάνω κάτω και οι υπερπρωταθλητές Ευρώπης πήραν το τρίποντο, αν και δεινοπάθησαν στο τέλος.