Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Τα μάθατε Μαρσέιγ και Παρί;

Η Λιόν ανέβηκε στην κορυφή της Ligue 1!

Οι «λιονέ» επικράτησαν, στο «Ζερλάν», με σκορ 3-0 της Ρεμς και είναι μόνοι πρώτοι στο Championnat ύστερα από 13 αγωνιστικές, έχοντας μάλιστα ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η ομάδα του Ρεμί Γκαρντ εκμεταλλεύτηκε τη χθεσινή εντός έδρας ήττα της Παρί Σεν Ζερμέν από τη Ρεν, ενώ θα περιμένει και το ντέρμπι της Μπορντό με τη Μαρσέιγ, ελπίζοντας σε γκέλα των Μασσαλών.

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, αλλά να είναι εμφανώς καλύτερη από τη Ρεμς, η Λιόν έκανε τη… δουλειά της. Το πρώτο ημίχρονο της ανήκε ολοκληρωτικά, ωστόσο χρειάστηκε το αυτογκόλ του Βεμπέρ ακριβώς με τη συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών, ύστερα από την ωραία ατομική ενέργεια του Ρεβεγιέρ, για να ανοίξει το σκορ.

Έτσι, με το γκολ αυτό, το δεύτερο ημίχρονο κύλησε ακόμη πιο εύκολα για τους «λιονέ». Οι παίκτες του Ρεμί Γκαρντ έχαναν τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, με τον Γκομίς να τους δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 73ο λεπτό και τον Λισάντρο Λόπες να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα στο 90’.