Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Η κατάρα της Γιουβέντους…!!

Η κατάρα της Γιουβέντους…
Ήταν η… εκλεκτή που κατάφερε να σπάσει το αήττητο σερί 49 αγώνων της Γιουβέντους και όλα έδειχναν ότι επέστρεφε δριμύτερη για να διεκδικήσει την κορυφή.

Ωστόσο, απο εκείνη τη μέρα λες και η «γηραιά κυρία» καταράστηκε την Ίντερ και δεν μπορεί να κερδίσει με τίποτα.

Οι «νερατζούρι» για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, καθώς έμειναν στο 2-2 με την Κατάνια μέσα στην έδρα τους για την 13η μέρα της Serie A.

Πλέον η Ίντερ απέχει τέσσερις βαθμούς απο την κορυφή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Ίντερ, καθώς άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Παλάσιο. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι… χαλάρωσαν με το γρήγορο τέρμα και η Κάλιαρι κατάφερε να τους αιφνιδιάσει με τον Σάου να κάνει το 1-1 στο 43’. Ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων στο 66’, παγώνοντας ακόμη περισσότερο το «Μεάτσα». Την ισοπαλία για τους «νερατζούρι» έσωσε ο Αστόρι της Κάλιαρι, καθώς σκόραρε εις βάρος της ομάδας του και έκανε το τελικό 2-2.

Εντυπωσιακή ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι της η Φιορεντίνα, καθώς επικράτησε 4-1 της Αταλάντα μέσα στην έδρα της, με πρωταγωνιστή τον Ακουιλάνι που πέτυχε δύο τέρματα στο 42’ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Το σκορ άνοιξε για τους «βιόλα» στο 5’ ο Ροντρίγκεζ, ενώ ακολούθησε η ισοφάριση στο 32’ απο τον Μποναβεντούρα. Ο Ακουιλάνι με τα δυο γκολ έκανε το 3-1, ενώ το σκορ «έκλεισε» ο Τόνι στο 49’. Με αυτή τη νίκη η Φιορεντίνα «έπιασε» στην τρίτη θέση τη Νάπολι και συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο πρωτάθλημα.

Μεγάλη εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 πήρε στο «Φρίουλι» η Πάρμα, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ.