Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Ξέμεινε από ανατροπές…!!

Ξέμεινε από ανατροπές…
Μια, δυο, τρεις… οκτώ, αλλά στο «Κάροου Ρόουντ» δεν είχε το ίδιο έργο. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αυτή τη φορά, κόντρα στη Νόριτς για τη 12η αγωνιστική, δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και έχοντας βρεθεί για 11η φορά φέτος πίσω στο σκορ, άφησε τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 1-0 στη λήξη του παιχνιδιού και την Σίτι που συνέτριψε 5-0 την Άστον Βίλα, στην κορυφή του πίνακα.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» υποχώρησαν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τα «καναρίνια» να πραγματοποιούν μεστή εμφάνιση μπροστά στο κοινό τους και να «εγκλωβίζουν» τους ποδοσφαιριστές του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον που έβλεπαν όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Ρούντι, κλειστούς.

Στο -1 από το ρετιρέ, πλέον, η Γιουνάιτεντ, που πλήρωσε τις αμυντικές ολιγωρίες που συνηθίζει να παρουσιάζει φέτος.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν έπιασε σπουδαία απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αυτό δεν τις εμπόδισε να γίνουν απειλητικές καθώς έφταναν στα αντίπαλα καρέ. Τόσο σε αυτά του Λίντεργκαρντ, όσο και στην εστία του Ρούντι, οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να έχει την καλύτερη από αυτές στο 40ο λεπτό. Ο Ράιαν Γκιγκς με καταπληκτική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας βρήκε τον Ρόμπιν Φαν Πέρσι, ο οποίος προσπάθησε να πιάσει εναέριο σουτ, αλλά απέτυχε παταγωδώς, βλέποντας τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Ο Ρούντι, χρειάστηκε να επέμβει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους σε χαμηλό σουτ του Γιάνγκ.

Σαν σε επανάληψη του παιχνιδιού με την Άστον Βίλα πριν από μια εβδομάδα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δέχθηκε πρώτη γκολ και αμέσως μετά ανέβασε μια… ταχύτητα. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Γκαρίδο έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Πίλγκινγκτον με εκπληκτική κούρσα και κεφαλιά νίκησε τον Λίντεργκαρντ για το 1-0. Η αμυντική παράταξη των γηπεδούχων δεν επέτρεψε στους «κόκκινους διαβόλους» να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία τους και η νίκη ήρθε πολύ φυσιολογικά για την ομάδα του Κρις Χιούτον.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νόριτς: Ρούντι, Γουίτακερ, Μπασόνγκ, Τέρνερ, Γκαρίδο, Τζόνσον, Πίλκινγκτον, Χούλαχαν (83’ Χόουσον), Τετέι, Σνόντγκρας (91’ Έλιοτ Μπένετ), Χολτ (83’ Μόρισον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Λίντεργκαρντ, Ράφαελ, Εβρά, Φέρντιναντ (83’ Άντερσον), Σμόλινγκ, Βαλένσια (69’ Σκόουλς), Γκιγκς, Κάρικ, Γιάνγκ, Ερνάντες (69’ Γουέλμπεκ), Φαν Πέρσι