Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Δεν ήπιε… νερό η Σεντ Ετιέν!!

Δεν ήπιε… νερό η Σεντ Ετιέν
Έφτασε στην πηγή η Σεντ Ετιέν, αλλά νερό… Εβιάν δεν ήπιε.

Την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή της Ligue 1, έστω προσωρινά, έχασαν οι «στεφανουά» οι οποίοι έμειναν στο 2-2, με την ομάδα του Σίντνεϊ Γκοβού, για τη 13η αγωνιστική.

Τρίτη σερί ισοπαλία για τη Μονπελιέ μετά το 1-1 με τη Βαλενσιέν, ενώ σημαντική νίκη για την Μπρεστ, καθώς επικράτησε με σκορ 3-0 της Μπαστιά και ξέφυγε τέσσερις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Το αυτογκόλ του Μπουχούρ από το 10ο λεπτό ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη (1-0) στη Σοσό, μέσα στην Κορσική, κόντρα στην Αζαξιό. Στο ντέρμπι των ουραγών, Τρουά και Νανσί ήρθαν ισόπαλες 3-3, με τον Νιβέ να σώζει την… παρτίδα για τους νεοφώτιστους στο 87ο λεπτό.

Την καλή της φόρμα, επιβεβαίωσε για ένα ημίχρονο η Σεντ Ετιέν κόντρα στην Εβιάν, με τον Γκραντέλ να της δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε 18 λεπτά (10’ και 28’). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι, μείωσαν αρχικά στο 48’ με τον Ραμπιού, με τον Ανγκουλά στο 80ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 2-2 και να χαρίζει το βαθμό στην ομάδα του.