Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Σιγά μην γκέλαρε στο «Μεστάγια»

Εκτός έδρας τα πάει τραγικά.

Ωστόσο στο «Μεστάγια» τα πάει περίφημα.

Έστω και αν χρειάστηκε πέναλτι στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, η Βαλένθια επικράτησε 2-1 της Εσπανιόλ για την 12η αγωνιστική της Primera Division και «σκαρφάλωσε» στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τις «νυχτερίδες», καθώς στο 16’ ο Βιέρα έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Η Εσπανιόλ αν και… παραπαίει φέτος, σήκωσε ανάστημα και στο 31’ ο Λονγκ έφερε το ματς στα ίσα.

Τα λεπτά περνούσαν, η Βαλένθια δεν έβρισκε… δίχτυα και το άγχος κυρίευε τόσο τις προσπάθειες των παικτών, όσο και του κόσμου που βρέθηκε στο γήπεδο. Και στο 90’ ήρθε η λύτρωση με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σολδάδο, που χάρισε τους τρεις βαθμούς με το τελικό 2-1. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με εννιά παίκτες, καθώς ο μεν Μορένο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στη φάση του πέναλτι, ο δε Γκαρσία για διαμαρτυρία 3 λεπτά αργότερα.