Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Και… χωρίς Ρονάλντο, η Ρεάλ μπορεί! (video)

Και… χωρίς Ρονάλντο, η Ρεάλ μπορεί (video)
Όταν μαθαίνεις ότι η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε πέντε γκολ, ρωτάς στα πόσα… σταμάτησε ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ή έστω πόσες ασίστ μοίρασε.

Κι όμως η «βασίλισσα» επικράτησε 5-1 της Αθλέτικ Μπιλμπάο για την 12η αγωνιστική της Primera Division, χωρίς να χρειαστεί κάποια «μαγική» ενέργεια του «CR7» για να ξεκλειδώσει την άμυνα των Βάσκων.

Οι Μαδριλένοι όσο νικούν, τόσο συνεχίζουν να ελπίζουν για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, που παραμένουν στο -8 από τη Μπαρτσελόνα.

Στο 12’ ο Καρίμ Μπενζεμά έδωσε προβάδισμα στη Ρεάλ Μαδρίτης με εξαιρετική λόμπα, που κρέμασε τον γκολκίπερ της Μπιλμπάο. Στο 30’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Εζίλ, ο Ράμος έπιασε την κεφαλιά-ψαράκι και έδωσε… αέρα δύο γκολ.

Πριν καλά-καλά καταλάβουν οι Βάσκοι τι έγινε και πιο συγκεκριμένα μετά από δύο λεπτά και πάλι ο Γάλλος επιθετικός πήρε τη μπάλα, γύρισε και με πολύ όμορφο πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Πριν κλείσει το ημίχρονο, στο 42’ ο Ιμπάιθ Γκόμεζ μείωσε σε 3-1 και έδωσε… μίνι ενδιαφέρον εν όψει δεύτερου ημιχρόνου.

Στο 56’ ο Μπενζεμά σέρβιρε, ο Εζίλ πήρε τη πάσα και με ήρεμο πλασέ έκανε το 4-1, για να έρθει ο Κεντίρα στο 72’ να «γράψει» το 5-1 και να χαρίσει ακόμα μία νίκη στην ομάδα του, που την διατηρεί στο -8 από την Μπαρτσελόνα. Και όλους εμάς να αναρωτιόμαστε πως γίνεται ο Ρονάλντο σε πέντε γκολ της Ρεάλ να μην έχει συμμετοχή. Γίνονται κι αυτά βέβαια...

Real Madrid 5-1 Athletic Bilbao από goalsarena2012