Παρασκευή 9 Νοεμβρίου 2012

«Χρυσό» διπλό!!

«Χρυσό» διπλό
Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Μπεσίκτας.

Οι πρωταθλητές Τουρκίας επικράτησαν στο Βίλνιους της Λιέτουβος Ρίτας με 73-67, για την πέμπτη αγωνιστική του Δ’ ομίλου της Euroleague, φτάνοντας τις τρεις νίκες στη διοργάνωση.

Μάλιστα με αυτό το διπλό, η ομάδα του Κουντέρ απέκτησε προβάδισμα όσον αφορά στην υπόθεση πρόκριση στο Top-16.

Κορυφαίος των νικητών ο Τζέρελς με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η Λιέτουβος ήταν αυτή που σκόραρε πρώτη κάνοντας το 4-0. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύτηκαν στο μέγιστο τα 3’41’’ που χρειάστηκαν οι παίκτες του Κουντέρ για να βρουν το δρόμο για το καλάθι (4-3). Οι φιλοξενούμενοι πήραν για λίγο το προβάδισμα (6-7) με τους Λιθουανούς να απαντούν με σερί 7-0 για το 13-7 και να φτάνουν στο τέλος του δεκαλέπτου με πλεονέκτημα τριών πόντων (20-17).

Στη δεύτερη περίοδο πάντως η ομάδα του Κουντέρ μπήκε με φορά και με 8 αναπάντητους πόντους πήρε κεφάλι στο σκορ, 20-25. Η Λιέτουβος δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια, παρά την αστοχία της από τα 6,75μ. (1/10 τρίποντα), η κυριαρχία της στα ριμπάουντ της επέτρεψε να τρέξει επιμέρους 11-2 και να ξαναβρεθεί μπροστά (33-29). Ο Ντάσιτς όμως με δύο συνεχόμενα λέι απ έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, ισόπαλες (33-33).

Η Μπεσίκτας μπήκε με φόρα στην τρίτη περίοδο και με σερί 8-0 ξέφυγε με +8 (33-41). Η Λιέτουβος συνέχισε να κυνηγά σε όλο το δεκάλεπτο και κατάφερε να διατηρείται σε απόσταση καλαθιού. Μάλιστα είχε την ευκαιρία στο τελευταία δευτερόλεπτα να ισοφαρίσει το παιχνίδι, αλλά ο Ραντόσεβιτς ευστόχησε σε μία από τις δύο ελεύθερες βολές για το 48-49.

Ανάλογο ξεκίνημα με αυτό του τρίτου δεκαλέπτου έκαναν οι φιλοξενούμενοι φτάνοντας για πρώτη φορά στο ματς στο +9 (48-57). Οι Λιθουανοί δεν τα έχασαν και συνεχίζοντας μεθοδικά, κατάφεραν με σερί 5-0 από τον Μπαμπράουσκας να μειώσουν σε 59-63. Ωστόσο η Μπεσίκτας βρήκε τις λύσεις που την έβγαλαν από τη δύσκολη θέση φτάνοντας στο τελικό 67-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 33-33, 48-49, 67-73

Λιέτουβος Ρίτας (Μασκολιούνας): Ντούλκις 5 (1), Μπαμπράουσκας 14 (2), Σεϊμπούτις 9 (1), Ντίλις, Σαμαρντζίσκι 7 (5 ριμπάουντ), Καταλίνας 8 (5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 11 (2), Γιομάντας 2, Μπέντζιους, Ραντόσεβιτς 1, Ιβάνοφ 7 (9 ριμπάουντ), Μπλουμς 3 (1)

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γκιουλέρ 4, Ακίν, Ατσίκ 3 (1), Βίντμαρ 2 (6 ριμπάουντ), Φάλκερ 6 (9 ριμπάουντ), Τσετίν 8 (1), Μάρκοτα 13 (6 ριμπάουντ), Κρίστοφερ, Ντάσιτς 10 (1), Ερσέκ 2, Οζέρ, Τζέρελς 25 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).