Παρασκευή 9 Νοεμβρίου 2012

Κόπα Σουνταμερικάνα: Περιπετειώδης πρόκριση για Τίγκρε! (videos)

Το παιχνίδι διακόπηκε για τριάντα λεπτά εξαιτίας… διακοπής ρεύματος, αλλά η Τίγκρε επικράτησε με 4-2 της Σέρο Πορτένιο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα με συνολικό σκορ 4-3.
Στο 18ο λεπτό ο Μαριάνο Ετσεβερία ισοφάρισε το 1-0 των Ουρουγουανών στο πρώτο ματς, ενώ στο 45ο ο Ρούμπεν Μπότα έδωσε σκορ πρόκρισης στους Αργεντινούς. Αμέσως μετά τη διακοπή, ο Φεντερίκο Σανταντέρ διαμόρφωσε το 3-0. Οι Σαντιάγκο Σαλσέδο και Τζόναθαν Φάμπρο μείωσαν σε 3-2 με γκολ στο 62ο και στο 71ο λεπτό, αντίστοιχα, πριν ο Αλεχάντρο Ντονάτι σημειώσει το καταλυτικό τέρμα στο 74ο λεπτό. Στο 82ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μπότα και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πιέσουν για το 4-3 με αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά η Τίγκρε κράτησε με «νύχια και με δόντια» το σκορ πρόκρισης.
Στους «4» πέρασε και η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα κερδίζοντας με 2-1 την Ιντεπεντιέντε, αν και αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 62ο λεπτό εξαιτίας αποβολής του Φερνάντο Κορντέρο. Ο Μίκαελ Ρίος σκόραρε δύο φορές (16ο και 38ο λεπτό) με πέναλτι, ενώ οι Αργεντινοί ισοφάρισαν σε 1-1 στο 35ο λεπτό με τον Τζόναθαν Σαντάνα. Οι Χιλιανοί πήραν το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά με συνολικό σκορ 4-3 και θα διεκδικήσουν μία θέση στον τελικό απέναντι στη Σάο Πάολο.