Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 2012

Φιλική ήττα για Κύπρο! (video)

Φιλική ήττα για Κύπρο (video)
Δεν προέβαλε σοβαρή αντίσταση στη Φινλανδία η Κύπρος. Οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια έχασαν με 3-0 από τους αντίστοιχους του σκανδιναβικού αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος στο ΓΣΠ της Λευκωσίας, κάνοντας πολλά λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι φιλοξενούμενοι.

Οι Σκανδιναβοί προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 14' ο Πούκι με πλασέ μέσα από την περιοχή και στο 28' με πέναλτι ο Χετεμάι σημείωσε το 2-0. Στο 86’, ο Κολεμάινεν με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη, ο πρώην τεχνικός του Παναθηναϊκού πραγματοποίησε έξι αλλαγές, ενώ ντεμπούτο έκαναν οι Πιέρος Σωτηρίου και Μάριος Αντωνιάδης.

ΚΥΠΡΟΣ: Γιωργαλλίδης, Σολωμού (63' Πάρπας), Τζούνιορ, Σιέλης, Η. Χαραλάμπους (87' Αντωνιάδης), Ντομπρασίνοβιτς, Νικολάου (46' Δημητρίου), Λαμπάν, Αλωνεύτης (46' Βασιλείου), Χριστοφή (63' Σωτηρίου), Εφραίμ (71' Αρτυματάς)

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Μαενπάα, Τοϊβιο, Ογιάλα, Αρκίβουο, Ουρόνεν, Σπαρβ, Χετεμάι, Ρινγκ, Πούκι, Χαμαλάινεν