Τετάρτη 2 Ιανουαρίου 2013

Νικάς εσύ, μα νικάω και εγώ!!

Το καλύτερο… ποδαρικό στο 2013 για Σίτι και Γιουνάιτεντ, καθώς επικράτησαν οι μεν 3-0 της Στόουκ, οι δε 4-0 της Γουίγκαν.

Νικάς εσύ, μα νικάω και εγώ
Η μία (Σίτι) κάνει ό,τι μπορεί για να μειώσει την διαφορά απο την κορυφή.

Η άλλη (Γιουνάιτεντ) κάνει ό,τι θέλει, καθώς δείχνει ότι κανένας δεν μπορεί να την κερδίσει.

«Πολίτες» και «διάβολοι» ξεκίνησαν με τον ιδανικότερο τρόπο το 2013, καθώς πέτυχαν νίκες για την 21η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Ωστόσο, παρά την… κοινή τους πορεία η Γιουνάιτεντ παραμένει στην κορυφή του πρωταθλήματος με εφτά βαθμούς διαφορά από την δεύτερη συμπολίτισσά της.

Για την πρωτοπόρο Γιουνάιτεντ το παιχνίδι ουσιαστικά είχε καθαρίσει από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όταν με τα γκολ του Ερνάντες στο 35’ και του Φαν Πέρσι στο 43’ έκανε το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Γουίγκαν προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, πέτυχε ένα γκολ με τον Κονέ, το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ, ωστόσο, οι «διάβολοι» ήταν πολύ καλύτεροι. Ερνάντες και Φαν Πέρσι ήταν αυτοί που ανέλαβαν και πάλι το σκοράρισμα, με τον Μεξικανό να κάνει το 3-0 στο 63’ και τον Ολλανδό στο 88’ να… κλείνει το σκορ. Η Γιουνάιτεντ μετά και την πρώτη μέρα του 2013 παραμένει στην κορυφή με εφτά βαθμούς διαφορά απο τη δεύτερη Σίτι.

Οι «πολίτες» υποδέχτηκαν τη Στόουκ και στο πρώτο ημίχρονο χρειάστηκαν τον Ζαμπαλέτα στο 43’ για να μπορέσουν να κάμψουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι μπήκε πιο δυνατά και στο 56’ έφτασε στο 2-0 με τον Τζέκο. Για ένα τέταρτο η Στόουκ ήταν αυτή που πίεζε και ήθελε τη μείωση του σκορ, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι. Το πέναλτι του Αγκουέρο στο 73’ έκανε το 3-0 για τους γηπεδούχους και… κλείδωσε τη νίκη.

Αν και η Τότεναμ τα… χρειάστηκε στην αρχή όταν η Ρέντινγκ έκανε το 1-0 στο 4ο λεπτό με τον Πογκρέμπνιακ, ωστόσο, αντέδρασε άμεσα και στο 10’ ισοφάρισε με τον Ντόσον. Στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ του Αντεμπαγιόρ στο 51’ και του Ντέμπσεϊ στο 79’, η Τότεναμ έφτασε στη νίκη 3-1.
Τρίτη 1/1 (17:00)

Γουέστ Μπρομ-Φούλαμ 1-2
(49’ Λουκακού- 39’ Μπερμπάτοφ, 58’ Κατσάνιγκλιτς)

Μάντσεστερ Σίτι-Στόουκ 3-0
(43' Ζαμπαλέτα, 56' Τζέκο, 73' Αγκουέρο)

Σουόνσι-Άστον Βίλα 2-2