Κυριακή 10 Μαρτίου 2013

Την πλήγωσε ο Μουνιαϊν!

Ένα γκολ του Μουνιαϊν στο 78ο λεπτό έδωσε τη νίκη 1-0 στην Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές» και στέρησε από την Βαλένθια την ευκαιρία να ανέβει στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα…

Την πλήγωσε ο Μουνιαϊν
Το γκολ του Μουνιαϊν στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης στο Σαν Μαμές αποδείχθηκε καθοριστικό.

Έδωσε τη νίκη στην Αθλέτικ Μπιλμπάο κόντρα στην Βαλένθια στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία των σημερινών αγώνων για την Πριμέρα Ντιβισιόν.

Ο άσος της ομάδας των Βάσκων εκμεταλλεύθηκε μια κακή προσπάθεια του Ματιέ να βγάλει την μπάλα από την μεγάλη περιοχή της Βαλένθια και με ένα σουτ νίκησε τον Γκουαϊτα και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Η Βαλένθια του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε ευκαιρίες να φύγει από τη χώρα των Βάσκων έστω και με τον έναν βαθμό της ισοπαλίας αλλά στην κλασικότερη από αυτές ο Σολδάδο στάθηκε άτυχος και δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Μπιλμπάο μόνος σε κενό τέρμα.

Με την νίκη αυτή η ομάδα του Μπιέλσα μπορεί να υποστηρίζει ότι απέβαλε ένα μεγάλο άγχος από αυτό που της έφερνε η βαθμολογική θέση που βρισκόταν καθώς απομακρύνθηκε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Αντίστροφα, η ήττα για την Βαλένθια, η πρώτη εκτός έδρας με τον Βαλβέρδε στον πάγκο της, της στέρησε μια μεγάλη ευκαιρία. Να περάσει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα η οποία και προσφέρει ένα εισιτήριο για την έξοδο της ομάδας στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας σεζόν.