Κυριακή 10 Μαρτίου 2013

MLS: Δύο στα δύο οι Ίμπακτ! (videos)

Με δύο εκτός έδρας νίκες ξεκίνησαν οι Μόντρεαλ Ίμπακτ το φετινό MLS, καθώς επιβλήθηκαν με 2-1 των Πόρτλαντ Τίμπερς στο Όρεγκον.
Το σκορ άνοιξε στο 30ό λεπτό με ανάποδο ψαλιδάκι του Χασούν Καμαρά, που έχει περάσει από την Μπαστιά, ενώ στο 60ό λεπτό ο 22χρονος Βραζιλιάνος μέσος, Φελίπε Μάρτινς, διαμόρφωσε το 2-0. Στο 80ό λεπτό μείωσε σε 2-1 ο Ράιαν Τζόνσον και οι Τίμπερς πίεσαν ασφυκτικά για την ισοφάριση, αλλά έμειναν στον έναν βαθμό της πρεμιέρας.
Νωρίτερα, ένας άλλος καναδικός σύλλογος ανέβηκε στην κορυφή της Δύσης, αφού οι Βανκούβερ Ουάιτκαπς του Στιβ Νας «πραγματοποίησαν» το «2Χ2» μετά από 2-1 επί των Κολόμπους Κρου. Ο Κένι Μίλερ, ο οποίος φόρεσε το περιβραχιόνιο αντί του τραυματισμένου Τζέι Ντε Μέριτ, πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 57ο λεπτό.
Ακόμα, η Ντι Σι Γιουνάιτεντ επικράτησε με 1-0 της Ρέαλ Σολτ Λέικ χάρη σε τέρμα του Λίοναρντ Παχόι το 60ό λεπτό, ενώ το Τορόντο ευνοήθηκε από δύο γκολ του Ρόμπερτ Έρνσοου και ξεπέρασε το εμπόδιο της Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι με 2-1. Τέλος, οι Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον ντεμπούταραν στο φετινό πρωτάθλημα με εκτός έδρας 1-0 εναντίον των Σικάγο Φάιρ του Φρανκ Κλόπας.