Κυριακή 10 Μαρτίου 2013

Αργεντινή: Διακοπή στο Σαν Χουάν! (videos)

Οι οπαδοί της Σαν Μαρτίν δεν άντεξαν τη διαφαινόμενη ήττα από τη Ρασίνγκ Κλουμπ και με επεισόδια στις εξέδρες υποχρέωσαν τον διαιτητή να διακόψει την αναμέτρηση στο 88ο λεπτό.
Το σκορ ήταν ήδη 3-0, καθώς ο Μπρούνο Ζουκουλίνι διαμόρφωσε το 1-0 στο 25ο λεπτό, ο Λουτσιάνο Βιέτο το 2-0 στο 57ο και ο Ροντρίγκο Ντε Πολ το 3-0 στο 80ό. Πάντως, το αποτέλεσμα μέτρησε σαν τελικό, οπότε ο σύλλογος του Σαν Χουάν παρέμεινε στην προτελευταία θέση της τριετής κατάταξης, η οποία καθορίζει τις ομάδες που θα υποβιβαστούν στη δεύτερη κατηγορία.
Από την πλευρά τους, οι Νιούελς Ολντ Μπόις προωθήθηκαν στην τρίτη θέση της κατάταξης του Final ξεπερνώντας δύο γκολ του Ντουβάν Ζαπάτα και κερδίζοντας με 4-2 την Εστουντιάντες. Ο 21χρονος επιθετικός των γηπεδούχων πέτυχε το 1-0 στο 31ο λεπτό με πέναλτι και το 2-1 στο 47ο, αλλά ο Πάουλο Κρουζάδα ισοφάρισε σε 1-1 στο 41ο λεπτό με το γκολ της ημέρας και ο Φαμπιάν Μουνιόζ σε 2-2 στο 57ο, πριν ο Βίκτορ Φιγκεροα φέρει το σκορ στο 3-2 υπέρ των Νιούελς στο 62ο λεπτό και ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Νάτσο Σκόκο, διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 83ο λεπτό με πέναλτι. Ακολούθησε και αποβολή του Τζόναθαν Σούνκε, οπότε τα «λιοντάρια» ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους με δέκα παίκτες.
Τέλος, η Ουνιόν Σάντα Φε και οι Ολ Μπόις έφεραν ισοπαλία με 1-1. Μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Ιβάν Μποργκέλο, ενώ στο 52ο ισοφάρισε ο 23χρονος αμυντικός, Γκιλέρμο Κοζάρο, για λογαριασμό των «τατένγκουες». Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το 1-1 μέχρι το τέλος, αν και στο 62ο λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Μαξιμιλιάνο Κορονέλ.

1
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.