Παρασκευή 19 Απριλίου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Παρέα στους «16» Φλουμινένσε και Γκρέμιο! (video)

Κρίθηκαν οι τρεις τελευταίες θέσεις για τους «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες, καθώς η Φλουμινένσε, η Γκρέμιο και η Τίγκρε διασφάλισαν την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.
Από τον όγδοο όμιλο πέρασαν οι δύο βραζιλιάνικες ομάδες. Ειδικότερα, οι «φλουζάο» επικράτησαν της Καράκας με 1-0, κατέβαλαν την πρώτη θέση του γκρουπ και έστειλαν τους Βενεζουελανούς… σπίτι τους. Οι γηπεδούχοι δεν εντυπωσίασαν, αλλά το γκολ του Ραφαέλ Σόμπις στο 53ο λεπτό αποδείχθηκε αρκετό για τη νίκη.
Παράλληλα, η Γκρέμιο πήρε 1-1 στη Χιλή απέναντι στη Χουακιπάτο. Το ματς σημαδεύτηκε από πλειάδα λαθών και ολοκληρώθηκε με σοβαρά επεισόδια στην αποχώρηση των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων! Πάντως, Ζε Ρομπέρτο πρόσφερε και θέαμα ανοίγοντας το σκορ με ανάποδο ψαλιδάκι στο 33ο λεπτό, ενώ στο 88ο λεπτό ο Μιγκέλ Ασεβάλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με μακρινή εκτέλεση φάουλ εναντίον του Ντίντα.
Στον δεύτερο όμιλο, η Παλμέιρας, που είχε εξασφαλίσει «εισιτήριο» για την επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, ηττήθηκε με 1-0 στο Περού απέναντι στη Σπόρτινγκ Κριστάλ. Ο Ιρβέν Αβίλα «έγραψε» με πανέμορφο σουτ στο 48ο λεπτό και έστειλε τους Βραζιλιάνους στη χειρότερη θέση της κατάταξης των πρώτων κάθε ομίλου.
Στην Παραγουάη, η Τίγκρε κέρδισε με… 5-3 τη  Λιμπερτάδ και αποτέλεσε τη δεύτερη προκριθείσα ομάδα του ομίλου. Από δύο γκολ πέτυχαν οι Ρούμπεν Μπότα (10ο και 78ο) και Πέρεζ Γκαρσία (28ο και 54ο), ενώ δίχτυα βρήκε και ο Γκαστόν Ντίαζ. Για τους ηττημένους, οι Μιγκέλ Σαμούντιο (14ο), Άριελ Νούνιεζ (37ο) και Πάμπλο Βελάσκεζ (91ο) χρίστηκαν σκόρερ, ενώ στο 32ο λεπτό ο Ισμαέλ Μπενέγκας αντίκρισε κόκκινη κάρτα και άφησε τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες.
Παρακάτω ο «χάρτης» της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες:
ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τελική βαθμολογία: ΝΑΣΙΟΝΑΛ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ) 10, ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 9, Τολούκα (Μεξικό) 8, Μπαρτσελόνα (Εκουαδόρ) 6.
ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Λιμπερτάδ-Τίγκρε 3-5
Σπόρτινγκ Κριστάλ-Παλμέιρας 1-0
Τελική βαθμολογία: ΠΑΛΜΕΙΡΑΣ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 9, ΤΙΓΚΡΕ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 9Λιμπερτάδ (Παραγουάη) 8, Σπόρτινγκ Κριστάλ (Περού) 8.
ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τελική βαθμολογία: ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΙΡΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 15, ΣΑΟ ΠΑΟΛΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 7, Άρσεναλ Σαραντί (Αργεντινή) 7, Δε Στρόνγκεστ (Βολιβία) 6.
ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τελική βαθμολογία: ΒΕΛΕΖ ΣΑΡΣΦΙΛΝΤ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 13, ΕΜΕΛΕΤΣ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ) 10, Πενιαρόλ (Ουρουγουάη) 9, Ικίκε (Χιλή) 3.
ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τελική βαθμολογία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 13, ΤΙΧΟΥΑΝΑ (ΜΕΞΙΚΟ) 13, Σαν Χοσέ (Βολιβία) 5, Μιλονάριος (Κολομβία) 3.
ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τελική βαθμολογία: ΣΑΝΤΑ ΦΕ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ) 14, ΡΕΑΛ ΓΚΑΡΚΙΛΑΣΟ (ΠΕΡΟΥ) 10, Ντεπόρτες Τολίμα (Κολομβία) 8, Σέρο Πορτένιο (Παραγουάη) 1.
ΕΒΔΟΜΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τελική βαθμολογία: ΟΛΙΜΠΙΑ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ) 13, ΝΙΟΥΕΛΣ ΟΛΝΤ ΜΠΟΪΣ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 9, Ουνιβερσιδάδ της Χιλής (Χιλή) 9, Ντεπορτίβο Λάρα (Βενεζουέλα) 4.
ΟΓΔΟΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Φλουμινένσε-Καράκας 1-0
Χουακιπάτο-Γκρέμιο 1-1
Τελική βαθμολογία: ΦΛΟΥΜΙΝΕΝΣΕ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 11, ΓΚΡΕΜΙΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 8, Χουακιπάτο (Χιλή) 8, Καράκας (Βενεζουέλα) 6.