Παρασκευή 19 Απριλίου 2013

Κι όμως είναι ακόμη εδώ!!

Ο Γιώργος Μαζιάς γράφει για το πως ο Παναθηναϊκός μπορεί να ξανακάνει κόλπο γκρόσο στη Βαρκελώνη και να πάει εκείνος στο F4.

Κι όμως είναι ακόμη εδώ!
Είναι αυτό που λένε πως η κακή μέρα από το πρωϊ φαίνεται. Το πρωινό για τον Παναθηναϊκό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Η Μπαρτσελόνα ήταν πιο ήρεμη, πιο κινητική και κράτησε τον ΠΑΟ στους δέκα πόντους. Πήρε νωρίς αβαντάζ δέκα πόντων και ουσιαστικά δεν το έχασε ποτέ. Ακόμη κι όταν στο φινάλε του ημιχρόνου πλησίασαν οι γηπεδούχοι στο καλάθι οι Καταλανοί δεν έχασαν την ψυχραιμία τους. Αντίθετα με τον Διαμαντίδη εκτός επίθεσης και ανάπτυξης οι «πράσινοι» δεν πήγαν τη μπάλα στη ρακέτα, αλλά επιχειρούσαν τρίποντα χωρίς ουσία και ρυθμό. Όλα άστοχα. Η Μπάρτσα είχε βρει το χέρι της και ο Τόμιτς έκανε πάρτι κάτω από το καλάθι. Επαιζε άμυνα και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα. Ο ΠΑΟ ξέμεινε από ενέργεια και φαντασία. Δεν είχε βενζίνη για να πλησιάσει και να βάλει και τον κόσμο στο παιχνίδι. Η διαφορά ξέφυγε στους 14-17 πόντους και το τελευταίο δεκάλεπτο πήρε διαδικαστική σημασία. Δεν το πίστεψε ο ΠΑΟ, δεν είχε δυνάμεις, έβλεπε και τον Διαμαντίδη να μην μπορεί να μπει ποτέ στον αγώνα και αποδιοργανώθηκε. Δεν μπόρεσε να διαχειρισθεί το προβάδισμα που είχε και η έμπειρη Μπαρτσελόνα το εκμεταλλεύθηκε. Δεν χάθηκε  ο κόσμος. Δεν αποκλείστηκε ο Παναθηναϊκός. Στο 2-2 είναι η σειρά και έχει ακόμη ένα ματς. Στη Βαρκελώνη; Ναι, γιατί; Εκεί δεν πήγε και τα δυο πρώτα ματς στον πόντο; Το ένα το έχασε στην παράταση και το άλλο το πήρε. Γιατί να μην μπορεί να κάνει το ίδιο και τώρα; Πλέον θα πάει χωρίς άγχος αφού όλοι θα τον έχουν και πάλι ξεγραμμένο. Η Μπάρτσα έχει το άγχος τώρα που ισοφάρισε. Αυτή είναι το φαβορί. Απλά, ο ΠΑΟ θα πρέπει να βρει περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Κι αν η άμυνα τον έσωσε στα τρία πρώτα ματς κρατώντας τους «μπλαουγράνα» κάτω από τους 65 πόντους τώρα θα πρέπει η επίθεση να κάνει κάτι παραπάνω. Στο 4ο ματς οι 70 πόντοι που έφαγε δεν είναι υπερβολικά πολλοί. Οι 60 που έβαλε είναι το πρόβλημα. Εξήντα που ουσιαστικά είναι λιγότεροι αφού τα 2-3 τρίποντα στο τέλος μπήκαν όταν όλα είχαν κριθεί και όλοι σκεφτόντουσαν το επόμενο ματς. Αν η άμυνα είναι εκείνη που έφερε τον Παναθηναϊκό να κοιτάει στα ίσια τη Μπαρτσελόνα τώρα πρέπει να κάνει κάτι παραπάνω και η επίθεση. Δύσκολο είναι, χωρίς αμφιβολία. Η ζώνη της Μπαρτσελόνα τον έπνιξε ξανά. Αυτή τη φορά με επιτυχία. Αν βρει τη λύση τότε έχει τύχη. Όπως και να έχει όμως ο ΠΑΟ είναι επιτυχημένος κι αυτό φάνηκε από το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου. Με τα όσα έχει κάνει φέτος ο Παναθηναϊκός υπό τις γνωστές αντίξοες συνθήκες του έχει ήδη δώσει τον τίτλο της καλύτερης ευρωπαϊκής ομάδας για την τρέχουσα περίοδο. Στις καρδιές του κόσμου του (και όχι μόνο) είναι ήδη πρωταθλητής Ευρώπης πάει δεν πάει στο Λονδίνο.

Πηγή: SportDay.gr