Πέμπτη 4 Απριλίου 2013

AFC Champions League: Τρελό ματς στην Κορέα!! (videos)

Η Κασίβα επικράτησε της Σουόν με 6-2 στη Νότια Κορέα, σε παιχνίδι που οι γηπεδούχοι έχασαν τρία πέναλτι! Εύκολη νίκη για Γκουανζού.
Οι Ιάπωνες της Κασίβα Ρέισολ έκαναν το «3Χ3» στον όγδοο όμιλο, καθώς οι Γιούνια Τανάκα, Ριόσι Κουρισάβα και Μασάτο Κούντο πέτυχαν από δύο γκολ. Πάντως, οι Κορεάτες κέρδισαν… τέσσερα πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σκοπιανό επιθετικό, Στεβίτσα Ρίστιτς, να αποτελεί τον μοναδικό σκόρερ, αφού ο Γιονγκ Τε-Σε αστόχησε σε δύο περιπτώσεις και ο Ντζέναν Ράντονσιτς σε μία. Ευκολότατα, δηλαδή, το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι εντελώς διαφορετικό…
Σε άλλον αγώνα του όγδοου γκρουπ, οι Σέντραλ Κοστ Μάρινερς κέρδισαν με 2-1 την Γκουίζου Ρένχε. Στα του έκτου γκρουπ, η Γκουανζού Εβεργκράντε του Μαρτσέλο Λίπι διέσυρε με 4-0 την Μουανγκθόνγκ Γιουνάιτεντ, ενώ η Γιέονμπρουκ Χιουντάι Μότορς κατέβαλε την Ουρούβα Ρεντ Ντάιμοντς με 3-1 μέσα στην Ιαπωνία. Ακόμα, στον δεύτερο όμιλο, η Λεκίγια επικράτησε με 3-1 της Πακχτακόρ χάρη σε δύο γκολ του Σεμπαστιάν Σορία, ενώ η Αλ-Σαμπάμ Αλ-Αραμπί της Αλ-Ετιφάκ με 1-0. Τέλος, στο τέταρτο γκρουπ, η Αλ-Αΐν κέρδισε με 2-1 την Αλ-Ραγιάν και η Εστεγκάλ την Αλ-Χιλάλ με το ίδιο σκορ (2-1) χάρη σε γκολ των Πέζμαν Μονταζέρι και Αράς Μποράνι μετά το 80ό λεπτό.
Παρακάτω ο «χάρτης» της φάσης των ομίλων:
Πρώτος Όμιλος
02/04: Ελ Ζαΐς (Κατάρ)-Αλ Τζαζίρα (Η.Α.Ε.) 3-1
02/04: Αλ-Σαμπάμπ (Σαουδική Αραβία)-Τεράκτορ Σάζι (Ιράν) 1-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Αλ-Σαμπάμπ 7, Τεράκτορ Σάζι 4, Ελ Ζαΐς 4, Αλ-Τζαζίρα 1.
Δεύτερος Όμιλος
Λεκίγια (Κατάρ)-Πακχτακόρ (Ουζμπεκιστάν) 3-1
Αλ-Σαμπάμπ Αλ-Αραμπί (Η.Α.Ε.)-Αλ-Ετιφάκ (Σαουδική Αραβία) 1-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Λεκίγια 7, Πακχτακόρ 6, Αλ-Σαμπάμπ Αλ-Αραμπί 3, Αλ-Ετιφάκ 1.
Τρίτος Όμιλος
02/04: Αλ-Νασρ (Η.Α.Ε.)-Αλ-Γκαράφα (Κατάρ) 2-4
02/04: Σεπαχάν (Ιράν)-Αλ-Αχλί (Σαουδική Αραβία) 2-4
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Αλ-Αχλί 9, Αλ-Γκαράφα 6, Σεπαχάν 3, Αλ-Νασρ 0.
Τέταρτος Όμιλος
Αλ-Αΐν (Η.Α.Ε.)-Αλ-Ραγιάν (Κατάρ) 2-1
Αλ-Χιλάλ (Σαουδική Αραβία)-Εστεγκάλ (Ιράν) 1-2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Εστεγκάλ 7, Αλ-Αΐν 6, Αλ-Χιλάλ 3, Αλ-Ραγιάν 1.
Πέμπτος Όμιλος
02/04: Σεούλ (Νότια Κορέα)-Βαγκάντα Σεντάι (Ιαπωνία) 2-1
02/04: Ζιανγκσού Σέιντι (Κίνα)-Μπουριράμ Γιουνάιτεντ (Ταΐλάνδη) 2-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Σεούλ 7, Ζιανγκσού Σέιντι 4, Βεγκάλτα Σεντάι 2, Μπουριράμ Γιουνάιτεντ 2.
Έκτος Όμιλος
Ουρούβα Ρεντ Ντάιμοντς (Ιαπωνία)-Γιέονμπρουκ Χιουντάι Μότορς (Νότια Κορέα) 1-3
Γκουανζού Εβεργκράντε (Κίνα)- Μουανγκθόνγκ Γιουνάιτεντ (Ταϊλάνδη) 4-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Γκουανζού Εβεργκράντε 7, Γιέονμπουκ Χιουντάι Μότορς 5, Ουρούβα Ρεντ Ντάιμοντς 3, Μουανγκθόνγκ Γιουνάιτεντ 1.
Έβδομος Όμιλος
02/04: Σανφρέσε Χιροσίμα (Ιαπωνία)-Πόχανγκ Στίλερς (Νότια Κορέα) 0-1
02/04: Μπεγίνγκ Γκουάν (Κίνα)-Μπουνιοντκόρ (Ουζμπεκιστάν) 0-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Μπουνιοντκόρ 5, Πόχανγκ Στίλερς 5, Μπεγίνγκ Γκουάν 5, Σανφρέκε Χιροσίμα 0.
Όγδοος Όμιλος
Σέντραλ Κοστ Μάρινερς (Αυστραλία)-Γκουίζου Ρένχε (Κίνα) 2-1
Σουόν Σάμσουνγκ Μπλούγουινγκς (Νότια Κορέα)-Κασίβα Ρέισολ (Ιαπωνία) 2-6
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Κασίβα Ρέισον 9, Σέντραλ Κοστ Μάρινερς 4, Σουόν Σάμσουνγκ Μπλούγουινγκς 2, Γκουιζού Ρένχε 1.

πηγή: onsports.gr