Δευτέρα 29 Απριλίου 2013

Οι Σέλτικς «ζουν»!

Αποτρέποντας το «σκούπισμα» από τους Νικς, οι Σέλτικς νίκησαν με 97-90 στην παράταση τους Νεοϋορκέζους στη Βοστώνη και μείωσαν σε 3-1.

Η σκούπα θα μείνει στην… αποθήκη των Νικς. Οι Σέλτικς, έστω και στην παράταση, επιβλήθηκαν 97-90 στη Βοστώνη και μείωσαν σε 3-1 το σκορ της σειράς του πρώτου γύρου των play offs, που πλέον μεταφέρεται στη Νέα Υόρκη για ένα ματς που θα γίνει τα ξημερώματα της Πέμπτης.

Ο Πολ Πιρς με 29 και ο Τζεφ Γκριν με 26 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, αλλά ο Τζέισον Τέρι ήταν ο πρωταγωνιστής στο έξτρα πεντάλεπτο πετυχαίνοντας τους εννέα τελευταίους πόντους για τους γηπεδούχους. Ο Καρμέλο Άντονι είχε μεν 36 πόντους, αλλά με μόλις 10/35 σουτ και 7 λάθη για τους ηττημένους, που έπαιξαν χωρίς τον τιμωρημένο (για αγκωνιά σε αντίπαλο στο προηγούμενο ματς) Τζέι Αρ Σμιθ.

Δωδεκάλεπτα: 22-17, 54-35, 68-65, 84-84, 97-90 (πρτ.)

Σέλτικς: Πιρς 29 (8 ριμπ., 6 ασίστ), Γκριν 26 (6 ριμπ.), Γκαρνέτ 13 (17 ριμπ., 6 ασίστ), Τέρι 18, Μπας 4, Μπράντλεϊ 3, Κρόφορντ 3, Ουίλιαμς 1, Γουίλκοξ.

Νικς: Άντονι 36 (7 ριμπ.), Φέλτον 27, Σάμπερτ 12 (12 ριμπ.), Τσάντλερ 5 (11 ριμπ.), Μάρτιν 4 (6 ριμπ.), Νόβακ 3, Πριγκιόνι 3, Κιντ (9 ριμπ.), Ρίτσαρντσον. Πηγή: sport-fm.gr