Τετάρτη 17 Απριλίου 2013

Μπαρτσελόνα, δες τα αστέρια του…!!

Στην σειρά αφεντικό υπάρχει και είναι ο Παναθηναϊκός. Με τον Διαμαντίδη να "καθαρίζει" στα κρίσιμα νίκησε 65-63 την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ, έκανε το 2-1 και απέχει μία νίκη από το Final-4.

Μπαρτσελόνα, δες τα αστέρια του…

Οι «μπλαουγκράνα» επέστρεψαν από το -15 στην διεκδίκηση της νίκης και μάλιστα προηγήθηκαν με πέντε στην τέταρτη περίοδο. Όταν όμως μέτρησε η φανέλα, ο Παναθηναϊκός της έδειξε ποιος είναι το αφεντικό. Με πολύ σημαντικό τρίποντο του Διαμαντίδη ένα λεπτό πριν το τέλος και «ατσάλινες» άμυνες στο τέλος, επικράτησε στο ματς και πλέον απέχει μία νίκη από το Final-4.

Η ομάδα του Πεδουλάκη για ένα δεκάλεπτο «εγκλωβίστηκε» στην ζώνη του Πασκουάλ και έχασε την διαφορά που είχε «χτίσει», όμως την κατάλληλη στιγμή έκανε αυτό που έπρεπε για να πάρει τη νίκη. Εξαιρετικός ο Μπράμος με 14 πόντους, ήταν άξιος συμπαραστάτης του Διαμαντίδη που είχε 12 και φυσικά «μίλησε» στα κρίσιμα.

Πολύ καλή απόδοση για τους Ισπανούς είχε ο Ναβάρο με 17 πόντους αλλά και οι Τόμιτς-Γιασικεβίτσιους με 12 και 13 αντίστοιχα.

Πέμπτη στο κλειστό του ΟΑΚΑ το τέταρτο παιχνίδι της σειράς.

Το τέλειο ξεκίνημα…
Διαμαντίδης, Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης, Ματσιούλις και Τσαρτσαρής αποτελούσαν την πρώτη πεντάδα του Πεδουλάκη. Μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Γκιστ, ο Ούκιτς και ο Μπανκς μπήκαν στο παρκέ κάτι που έδωσε ενέργεια στον Παναθηναϊκό που σημάδευε «Sofo» στην επίθεση. Από την άλλη η Μπαρτσελόνα με τον Τζαβάι στο «5», βρήκε πόντους από το Ναβάρο και περιφερειακά σουτ και μετά το πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 8-6 για τους γηπεδούχους.

Με την είσοδο των Διαμαντίδη, Λάσμε ο Παναθηναϊκός έπρεπε να αλλάξει παιχνίδι αφού δεν υπήρχε ο «άξονας» Σχορτσανίτης κοντά στο καλάθι. Ο αρχηγός των «πράσινων» πήρε προσπάθειες και η ομάδα του προηγήθηκε 16-10 παίρνοντας τον έλεγχο του ρυθμού. Τα σουτ του Σάδα αλλά και των υπολοίπων ήταν άστοχα και οι «πράσινοι» το εκμεταλλεύτηκαν φτάνοντας στο 20-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Πήρε τον έλεγχο, «έχτισε» πάνω στην διαφορά
Ο κόσμος έσπρωχνε τον Παναθηναϊκό που έκανε ώριμο παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση και εγκλώβισε την Μπαρτσελόνα η οποία κατέφευγε σε σουτ στο τέλος του χρόνου της. Το τρίποντο του Ούκιτς στην εκπνοή επίθεσης έκανε το 25-14 αλλά το σημαντικό ήταν ότι οι «πράσινοι» είχαν υπομονή και καλές επιλογές ενώ αμυντικά εξακολουθούσαν να αφήνουν το σουτ στον πολύ άστοχο Σάδα. Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Λάσμε διαμόρφωσε το 29-14 στα έξι λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, διαφορά που αποτύπωνε την εικόνα του αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε, ίσως για πρώτη φορά στο ματς ορθολογικά, να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι και Λόρμπεκ-Τόμιτς, «έριξαν» λίγο την διαφορά (31-20) εκμεταλλευόμενοι το πλεονέκτημα στο μαρκάρισμα του Τσαρτσαρή και του Λάσμε πάνω τους. Τζαβάι από την μία και Σχορτσανίτης από την άλλη επέστρεψαν στο ματς και έτσι οι δύο ομάδες άλλαξαν παιχνίδι. Οι «μπλαουγκράνα» με Ναβάρο, Χουέρτας στην πεντάδα γύρισαν την μπάλα καλά, βρήκαν τα ελεύθερα σουτ του Γιασικεβίτσιους και έκαναν το σκορ 33-27, μαζεύοντας την διαφορά. Εκεί όμως ο Μπράμος με πολύ σημαντικά σουτ, έδωσε ξανά ώθηση στην ομάδα του που έκλεισε το ημίχρονο με 38-29.

Η επιστροφή της Μπαρτσελόνα
Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Πασκουάλ, εφάρμοσε «ζώνη» για να περιορίσει το παιχνίδι κοντά στο καλάθι από τον Παναθηναϊκό ενώ το τρίποντο του Γιασικεβίτσιους και η «μπομπίτσα» του Ναβάρο μείωσαν σε 40-36 νωρίς-νωρίς με τον Παναθηναϊκό να μοιάζει σαστισμένος από το «ξέσπασμα» του αντιπάλου. Οι «μπλαουγκράνα» είχαν βρει ρυθμό και το 42-41, 5.30΄πριν το τέλος το έδειχνε ξεκάθαρα…

Το καλάθι του Τόμιτς έβαλε για πρώτη φορά την Μπαρτσελόνα μπροστά στο σκορ (43-42) την ώρα που ο Ναβάρο φτάνοντας τους 17 πόντους έκανε τεράστια ζημιά απέναντι στην άμυνα του Παναθηναϊκού που είχε χάσει την συγκέντρωσή της. Το μομέντουμ του αγώνα είχε αλλάξει χέρια όπως και το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου (51-50) που ήταν υπέρ των Ισπανών.

Ο αρχηγός «μίλησε»
Η Μπαρτσελόνα περνούσε την μπάλα στον Τόμιτς που είχε δώσει πολλές λύσεις (12π) ενώ η «ζώνη» είχε βραχυκυκλώσει τον Παναθηναϊκό που δεν είχε καλές επιλογές. Ο Πεδουλάκης έβαλε τον Σχορτσανίτη στο ματς με το σκορ στο 55-50 για την «Μπάρτσα», 7.30΄για το τέλος του αγώνα για να περιορίσει τον Κροάτη σέντερ των «μπλαουγκράνα». Οι τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Γκιστ άλλαξαν την ψυχολογία του Παναθηναϊκού όπως και το 4ο φάουλ του Τόμιτς που τον οδήγησε στον πάγκο.

Ένα τρίποντο του Διαμαντίδη έβαλε ξανά μπροστά τους «πράσινους», 59-57 με 3.30΄πριν το φινάλε, ολοκληρώνοντας ένα 6-0 για την ελληνική ομάδα. Η Μπαρτσελόνα όμως είχε απάντηση… Δύο σουτ τριών πόντων από Ίνγκλις και Γιασικεβίτσιους έκαναν το σκορ 63-59, με τους Ισπανούς να παίρνουν αυτομάτως ξανά το ψυχολογικό προβάδισμα. Εκεί μίλησε όμως ξανά ο αρχηγός… Το δικό του σουτ από τα 6.75μ, 1΄πριν το τέλος έκανε το 64-63 και το φινάλε έγινε θρίλερ. Ο Τόμιτς έχασε δύο βολές, ο Γιασικεβίτσιους αστόχησε στο τελευταίο σουτ και ο Γκιστ με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 65-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 38-29, 50-51, 65-63

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 14(2τρ), Ματσιούλις 5, Ούκιτς 6, Λάσμε 11 (8 ριμπ), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 12 (2 τρ), Γκιστ 9, Μπανκς, Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης 4

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας, Αμπρίνες 6, Ναβάρο 17 (3 τρ), Γιασικεβίτσιους 13 (3 τρ), Ουάλας 5, Ίνγκλις, Λόρμπεκ 8, Τζαβάι 2, Τόμιτς 12 πηγή: sport-fm.gr