Πέμπτη 23 Μαΐου 2013

Ο Λεμπρόν είχε τον τελευταίο λόγο!!

Με καλάθι του Λεμπρόν Τζέιμς στην εκπνοή της παράτασης το Μαϊάμι επικράτησε 103-102 των Πέισερς κι έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Ανατολής. Τριπλ-νταμπλ από τον «βασιλιά».

Ο Λεμπρόν είχε τον τελευταίο λόγο
Η τεράστια κλάση του Λεμπρόν Τζέιμς και η ολιγωρία των Πέισερς επέτρεψε στο Μαϊάμι να πάρει προβάδισμα με 1-0 στη σειρά των τελικών της Ανατολής. Οι πρωταθλητές με λέι απ του «βασιλιά» στην εκπνοή της παράτασης επικράτησαν 103-102, ενώ 2,2’’ πριν το τέλος οι τρεις βολές του Πολ Τζορτζ (που είχε στείλει το ματς στην παράταση με τρίποντο στην εκπνοή της τέταρτης περιόδου) από το φάουλ του Ντουέιν Ουέιντ πάνω του σε προσπάθεια για τρίποντο είχαν δώσει την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν.

Ο «βασιλιάς» τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ καταγράφοντας το ένατο τριπλ νταμπλ στην καριέρα του στα play offs. Ο Πολ Τζορτζ και ο Ντέιβιντ Γουέστ με 27 και 26 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν από τους φιλοξενούμενους, που θα προσπαθήσουν να «σπάσουν» την έδρα στο δεύτερο ματς της σειράς, τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Δωδεκάλεπτα: 22-21, 37-42, 64-65, 92-92, 103-102.

Χιτ: Τζέιμς 30 (10 ριμπ., 10 ασίστ), Ουέιντ 19 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Μπος 17, Άντερσεν 16 (5 ριμπ.), Τσάλμερς 10, Άλεν 4, Μπατιέ 3, Χάσλεμ 2 (7 ριμπ.), Κόουλ 2.

Πέισερς: Τζορτζ 27 (5 ασίστ), Γουέστ 26 (5 ριμπ.), Χίμπερτ 19 (9 ριμπ.), Τ. Χάνσμπρο 10 (6 ριμπ.), Όγκουστιν 8, Στίβενσον 7 (12 ριμπ.), Χιλ 5 (7 ασίστ), Μαϊνμί, Γιανγκ, Τζόνσον. Πηγή: sport-fm.gr