Πέμπτη 23 Μαΐου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: «Κόλλησε» η Φλουμινένσε!! (video)

Η Φλουμινένσε δεν μπόρεσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Ολίμπια και έμεινε στο 0-0, οπότε θα κληθεί να πάρει την πρόκριση μέσα στην Παραγουάη.
Ο στόχος των φιλοξενούμενων φανερώθηκε από το ξεκίνημα του αγώνα και αφορούσε την κατάκτηση «λευκής» ισοπαλίας. Εν τέλει, η Ολίμπια πέτυχε το στόχο της όντας «κλεισμένη» για 90 λεπτά. Μάλιστα ξεπέρασε και αποβολή του Εντουάρντο Αράντα στο 82ο λεπτό, όταν ο 27χρονος Παραγουανός αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Από την πλευρά της, η Φλουμινένσε ανέλαβε εύκολα την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά οι Λεάντρο και Ράινερ πρωταγωνίστησαν σε σημαντικές ευκαιρίες στο 4ο και στο 20ο λεπτό, αντίστοιχα, οι οποίες θα άλλαζαν τα δεδομένα της αναμέτρησης, αν η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα. Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Αμπέλ Μπράγκα πρόσθεσε έναν ακόμα επιθετικό στην ενδεκάδα μέσω του Ραφαέλ Σόμπις, αλλά η ομάδα του δεν μπόρεσε να απειλήσει.