Πέμπτη 23 Μαΐου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Κυριαρχία της Σάντα Φε στο Περού!! (video)

Ο 28χρονος Αργεντινός Αλφρέντο Ραμούα της Ρεάλ Γκαρκιλάσο πέτυχε το γκολ του αγώνα, αλλά η ομάδα του υπέστη εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Σάντα Φε.
Η αναμέτρηση στο Περού άνοιξε το πρόγραμμα του προημιτελικού γύρου του Κόπα Λιμπερταδόρες, ο οποίος κρίνεται μετά από δύο παιχνίδια, όπως όλες οι φάσεις μετά τους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής. Εντούτοις, οι Κολομβιανοί «καθάρισαν» σε μεγάλο βαθμό τη συγκεκριμένη σειρά και βρέθηκαν ένα βήμα από τα ημιτελικά.
Ειδικότερα, ο 21χρονος αμυντικός Φρανσίσκο Χαβιέρ Μέζα άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό, ενώ στο 22ο ο Βίλντερ Μεντίνα διαμόρφωσε το 2-0. Ακολούθησε άστοχο πέναλτι του έμπειρου Μαουρίτσιο Μόντες στο 26ο λεπτό, που ελαχιστοποίησε τις ελπίδες των γηπεδούχων για καλύτερο αποτέλεσμα. Άλλωστε, στο 53ο λεπτό ο 25χρονος Τζέφερσον Κουέρο σημείωσε το 3-0. Στο 63ο λεπτό, ο Ραμούα μείωσε σε 3-1 με τρομερό σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά ευνόησε ελάχιστα την Γκαρκιλάσο, την οποία ουδείς περίμενε στα προημιτελικά του Λιμπερταδόρες.