Κυριακή 26 Μαΐου 2013

Όταν έχουν κέφια οι Γιάνκοβιτς και Παππάς…!

Με πρωταγωνιστές τους Νίκο Παππά και Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς ο Πανιώνιος επικράτησε με σκορ 74-67 του Άρη και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Α1, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Όταν έχουν κέφια οι Γιάνκοβιτς και Παππάς…
Όταν έχουν κέφια οι Βλαδίμηρος και Νίκος ο Πανιώνιος δεν χάνει! Με κορυφαίους τους Γιάνκοβιτς και Παππά, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επικράτησε 74-67 του Άρη και πήρε το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά της Α1, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό. Ο πρώτος τελείωσε το ματς με 18 πόντους και ο δεύτερος με 17, ενώ για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Βεργίνης με 12.

Όπως είναι φυσικό το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ περίπου μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου, όταν ο Άρης πήρε προβάδισμα τριών πόντων (4-7). Οι παίκτες του Πανιωνίου ήταν νευρικοί, με αποτέλεσμα να είναι και άστοχοι, ωστόσο με την άμυνά τους δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει μέχρι και το 10-10. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν στο παρκέ και με ένα σερί 7-0 πήγαν στο υπέρ τους 17-10. Ωστόσο, ο Νίκος Παππάς πήρε από το… χέρι τους «κυανέρυθρους» και έφερε το ματς στα ίσα (19-19), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους «κίτρινους» να προηγούνται με την ελάχιστη διαφορά (23-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος ξεκίνησε «φουριόζος» και με ένα σερί 5-0 πήγε για πρώτη φορά στο +4 (28-24). Στη συνέχεια, ο Άρης με ένα δικό του 5-0 πήρε ξανά το προβάδισμα (28-29), με τους γηπεδούχους να… απαντούν αναλόγως και να κάνουν το 34-29. Από εκείνο το σημείο και ύστερα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατηρούσαν το προβάδισμά τους, εκτός από το προσωρινό 35-37 που έκαναν οι φιλοξενούμενοι με τον Τσιάρα, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα της Νέας Σμύρνης να προηγείται 40-37.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πανιώνιος είχε το προβάδισμα (44-39) και το διατηρούσε μέχρι ο Άρης να κάνει την αντεπίθεσή του και να φέρει το ματς στα ίσα (44-44). Όμως και πάλι, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου με πρωταγωνιστή τον Γιάνκοβιτς –αυτή τη φορά- βρήκαν ξανά το δρόμο προς το καλάθι, περνώντας μπροστά (51-48), όπου στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν στο +4 (58-54).

Με ένα σερί 6-0 ξεκίνησε ο Άρης στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα περάσει μπροστά στο σκορ (58-60). Η αντίδραση του Πανιωνίου ήρθε με το καλάθι και φάουλ του Γιάνκοβιτς για το 61-60, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ξανά το προβάδισμα με τρίποντο του Χαντ (60-64) και το διατήρησαν μέχρι το καλάθι του Αθανασούλα που έκανε το 67-66, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη. Το ματς ήταν στην… κόψη του ξυραφιού στα τελευταία δευτερόλεπτα, ωστόσο και πάλι ο Αθανασούλας ήταν αυτός που «μίλησε» για τους γηπεδούχους, καθώς με δικό του καλάθι τους πήγε στο +5 (72-67), στα 15’’ πριν τη λήξη. Πλέον, ο Άρης δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να ανατρέψει στην εις βάρος του κατάσταση, με τον Πανιώνιο να παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά της Α1 με το τελικό 74-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 40-37, 74-67.

Πανιώνιος (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 5(1), Αθηναίου 3(1), Κις, Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας 4, Μπατής 2, Γιάνκοβιτς 18 (11 ριμπάουντ), Καββαδάς 3, Παππάς 17(1), Αγραβάνης, Μπούκερ 11

Αρης (Βαγγέλης Αγγέλου): Πάσαλιτς 7, Χαντ 8(1), Πελεκάνος 10(1), Βεζένκοφ, Τσιάρας 10(1), Καραποστόλου, Χαρίσης 8, Μποχωρίδης 1, Σαρικόπουλος 6, Μούρτος 3(1), Βεργίνης 12, Τσακαρέλης 2
Πηγή: sport-fm.gr