Κυριακή 26 Μαΐου 2013

Μία νίκη από τους τελικούς οι Σπερς!!

Οι Σπερς πέρασαν από το Μέμφις με 104-93 στην παράταση απέναντι στους Γκρίζλις, έκαναν το 3-0 και τους χωρίζει πλέον μία νίκη από την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ για πρώτη φορά μετά το 2007.

Μία νίκη από τους τελικούς οι Σπερς
Δεν αρκέστηκαν στο 2-0 του Τέξας οι Σπερς. Παρά το κακό τους ξεκίνημα επικράτησαν των Γκρίζλις και μέσα στο Μέμφις, με 104-93 στην παράταση, και απέχουν πλέον μία νίκη από την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ για πρώτη φορά μετά το 2007. Σημειώνεται πως καμία ομάδα στην ιστορία των play offs δεν έχει ανατρέψει το 3-0.

Η… Αγία Τριάδα των Πάρκερ, Ντάνκαν και Τζινόμπιλι με 26, 24 και 19 πόντους αντίστοιχα οδήγησε και πάλι τους Τεξανούς, ενώ ο Μάικ Κόνλεϊ με 20 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ των «αρκούδων».

Οι γηπεδούχοι άρχισαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν με 26-9 μετά από έντεκα λεπτά αγώνα, αλλά τα «σπιρούνια» ισορρόπησαν πολύ γρήγορα, μάζεψαν τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο στους τέσσερις (44-40) και παρότι βρέθηκαν στο -9 στο φινάλε της τρίτης περιόδου (61-52) κατάφεραν να ξεκινήσουν την τέταρτη με +6 (69-75). Το φινάλε ήταν θρίλερ, με τους Μάνου Τζινόμπιλι και Μάικ Κόνλεϊ να αστοχούν εκατέρωθεν και το ματς να οδηγείται στην παράταση (86-86).

Το έξτρα πεντάλεπτο ανήκε στους Σπερς, που ξέφυγαν με 97-89 και «καθάρισαν» το ματς με γκολ-φάουλ του Πάρκερ 67’’ πριν το τέλος. Το τέταρτο ματς της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Τρίτης και πάλι στο Μέμφις.

Δωδεκάλεπτα: 29-13, 44-40, 65-64, 86-86, 93-104.

Γκρίζλις: Κόνλεϊ 20 (5 κλεψ.), Γκασόλ 16 (14 ριμπ., 5 ασίστ), Ράντολφ 14 (15 ριμπ.), Ποντέξτερ 15, Άλεν 12 (7 ριμπ.), Πρινς 7, Μπέιλες 7, Άρθουρ 2, Ντούλινγκ, Ντέιβις, Λιούερ.

Σπερς: Πάρκερ 26 (5 ασίστ), Ντάνκαν 24 (10 ριμπ., 5 ασίστ), Τζινόμπιλι 19 (7 ριμπ., 5 ασίστ), Σπλίτερ 11 (6 ριμπ.), Μπόνερ 8, Ντιό 7, Λέοναρντ 4 (11 ριμπ.), Γκριν 3 (6 ριμπ.), Νιλ 2, Τζόζεφ.