Κυριακή 26 Μαΐου 2013

Μία σου και μία μου!!

Σχεδόν ισορροπημένη είναι η προϊστορία των αναμετρήσεων του ΠΑΟΚ με τον Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδο της Τούμπας.

Μία σου και μία μου
Αύριο ΠΑΟΚ και Αστέρας Τρίπολης αναμετρώνται για 7η φορά σε αγώνα πρωταθλήματος, στο γήπεδο της Τούμπας.

Η προϊστορία των μεταξύ τους αναμετρήσεων είναι σχεδόν ισορροπημένη, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να μετράει τρεις νίκες, τους Αρκάδες δύο και ένα ματς να έχει λήξει ισόπαλο.

Αναλυτικά, η προϊστορία από το paokfc.gr:

«Οι Αρκάδες ξεκίνησαν με νίκη (0-1) στην πρώτη παρουσία τους στην Τούμπα, την περίοδο 2007-2008, ενώ και την επόμενη χρονιά έφυγαν με θετικό αποτέλεσμα (1-1) πριν έρθει η πρώτη νίκη (1-0) για τον ΠΑΟΚ τη σεζόν 2009-2010, χάρη σ’ ένα γκολ του Κουτσιανικούλη.

Με το ίδιο σκορ, αλλά διαφορετικό σκόρερ τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη, ο «Δικέφαλος» επικράτησε και την σεζόν 2010-2011, ενώ σ’ ένα δραματικό παιχνίδι (με τον Λίνο να αστοχεί σε πέναλτι στο 90ο λεπτό) ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 2-3 την περίοδο 2011-2012.

Στον αγώνα πρωταθλήματος της φετινής σεζόν ο ΠΑΟΚ κέρδισε 2-1, αφού έφερε τα «πάνω – κάτω», καθώς ο Αστέρας προηγήθηκε με τον Περόνε για να απαντήσει ο «Δικέφαλος» με τα γκολ των Λόρενς και Αθανασιάδη.

15/03/2008 ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 0-1
07/12/2008 ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 1-1
16/01/2010 ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 1-0
09/01/2011 ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 1-0
10/03/2012 ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-3
16/09/2012 ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-1»