Παρασκευή 30 Αυγούστου 2013

Νίκησε για τον κόσμο η Τότεναμ!

Η Τότεναμ, σεβάστηκε τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες του «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» και παρά το γεγονός πως η ρεβάνς με τη Ντιναμό Τιφλίδας ήταν τυπική διαδικασία, επικράτησε με σκορ 3-0!

Νίκησε για τον κόσμο η Τότεναμ
Μετά το 5-0 του πρώτου αγώνα στην Τιφλίδα, ο επαναληπτικός δεν θα μπορούσε να είναι περισσότερο αδιάφορος.

Κι όμως!

Τα «σπιρούνια» ήθελαν να ευχαριστήσουν τον κόσμο τους που βρέθηκε στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» και παίζοντας ελεύθερα, πήραν και δεύτερη νίκη επί της Ντιναμό, με σκορ 3-0, για να επισημοποιήσουν την είσοδό τους στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Η Ντιναμό Τιφλίδας παρουσιάστηκε στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» παραδομένη. Προέβαλε αντίσταση όσο μπορούσε, αλλά και πάλι, χωρίς να κάνει το κάτι παραπάνω. Έτσι, οι ποδοσφαιριστές της Τότεναμ βρήκαν ευκαιρία για να ευχαριστήσουν τους οπαδούς που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου και περίμεναν μια εύκολη νίκη από την ομάδα τους. Ο Ζερμέιν Ντεφό το πήρε πιο ζεστά απ’ όλους, αφού στο 40’ από ωραία κάθετη του Χόλτμπι και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους από σέντρα του Σίγκουρντσον, έγραψε το 2-0.

Οι ποδοσφαιριστές του Αντρέ Βίλας – Μπόας προσπάθησαν και στο δεύτερο ημίχρονο να πετύχουν γκολ για να κρατήσουν «ζωντανό» το κοινό τους και επιχείρησαν να ανοίξουν την άμυνα των Γεωργιανών με γρήγορες, κάθετες πάσες. Στο 63ο λεπτό, ο Γκίλφι Σίγκουρντσον πέτυχε το δοκάρι σε δυνατό σουτ από πάσα του Χάρι Κέιν. Τελικά το τρίτο γκολ ήρθε από τον Λιούις Χόλτμπι που το έψαχνε και το πέτυχε με καταπληκτικό μακρινό σουτ στο 68ο λεπτό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τότεναμ: Φρίντελ, Γουόκερ (56’ Φράιερς), Καμπούλ, Βερτόνχεν, Νόουτον, Χόλτμπι (75’ Ντεμπελέ), Τάουνσεντ (46’ Κέιν), Σίγκουρντσον, Κάρολ, Σάντρο, Ντεφό

Ντιναμό Τιφλίδας: Λόρια, Κουρτσιλάβα, Κβιρκβέλια (34’ Γκλισιτς), Γκβελεσιάνι, Κβαρατσκέλια, Κμαλάτζε, Μερεμπασβίλι (79’ Κοτσόλαβα), Γκριγκαρασβίλι (86’ Σετουρίτζε), Ντζάρια, Γκόγκα, Βουό