Παρασκευή 30 Αυγούστου 2013

Του βγήκε η ψυχή αλλά…!!

Ο Απόλλων Λεμεσού είναι στους ομίλους του Europa League. Οι Κύπροι, ηττήθηκαν 1-0 από την Νις στη Γαλλία, αλλά σε συνδυασμό με τη νίκη τους 2-0 στο πρώτο παιχνίδι, προκρίθηκαν.

Του βγήκε η ψυχή αλλά…
Μπορεί στο 4’ να βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τον Τσβίτανιτς, όμως οι παίκτες του Απόλλωνα Λεμεσού προκρίθηκαν στους ομίλους του Europa League, αφού έχασαν 1-0 και σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου παιχνιδιού πέρασαν.

Εύκολη πρόκριση για τον Τουν, η οποία επικράτησε 3-0 της Παρτιζάν και παρά την ήττα 1-0 στο πρώτο ματς, πέρασαν στην επόμενη φάση. Το ίδιο έκανε και η Γκενκ, η οποία με μια μεγαλοπρεπή πεντάρα την Χαφναρφιορντούρ και πλέον, είναι και αυτή στους ομίλους του Europa League.

Νωρίτερα, πάλεψε, μόχθησε, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Η Κυπριακή ομάδα γνώρισε την ήττα 2-1 μέσα στην έδρα της από την Ζούλτε Βάρεγκεμ, η οποία είχε «ήρωα» τον Νέσενς, που σκόραρε στο 90ο λεπτό. Οι Βέλγοι σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στην έδρα τους, ήταν αυτοί που θα δώσουν το «παρών» στην κλήρωση της Παρασκευής.

Η Ζούλτε Βάρεγκεμ προηγήθηκε στο 12’ με τον Χαμπιμπού, αλλά ο Αλονεύτης ισοφάρισε στο 52ο λεπτό. Όλα έδειχναν παράταση, αλλά στο 90’ ο Νέσενς χάρισε την πρόκριση στην ομάδα και άφησε εκτός του ΑΠΟΕΛ.