Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου 2013

Με το «καλησπέρα»… Ισπανία!!

Αν και αποδυναμωμένη λόγω των πολλών απουσιών, η Ισπανία έκανε πλάκα στην Κροατία την οποία νίκησε 68-40 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Ευρωμπάσκετ.

Με το «καλησπέρα»… Ισπανία!
Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, οι Ίβηρες έπαιξαν για μεγάλα διαστήματα του αγώνα δυνατή άμυνα και έφτασαν εύκολα στη νίκη που τους φέρνει στην κορυφή του Γ’ ομίλου.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν πολύ δυνατά, κατάφεραν να προηγηθούν με +15 στο πρώτο δεκάλεπτο και επανεμφανίστηκαν στο παρκέ όταν είδαν τους Κροάτες να κατεβάζουν τη διαφορά κάτω από 10 πόντους.

Έτσι, με ένα επιμέρους σκορ 19-3 στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ορένγκα έφτασαν στο τελικό 68-40 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 33-20, 46-37, 68-40

ΙΣΠΑΝΙΑ: Αγκιλάρ 2, Φερνάντεθ 15 (8 ριμπ), Ροντρίγκεθ 5, Καλντερόν 13, Ρούμπιο 7 (7 ασίστ), Σαν Εμετέριο 3, Γιουλ 5, Γκασόλ 14 (11 ριμπ), Μουμπρού 4.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Τόμιτς 3, Μπογκντάνοβιτς 12 (7 ριμπ), Σάριτς 4, Ρούντεζ 3, Ούκιτς 7 (7 ασίστ), Σιμόν 3, Μαρκοτα, Ζόριτς 8. Πηγή: sport-fm.gr