Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου 2013

Brasileiro: Τέλος το σερί της Γκρέμιο! (videos)

Με δύο γκολ του πρώην στράικερ της Πόρτο, Βάλτερ, η Γκοΐας κέρδισε με 2-0 την Γκρέμιο, η οποία «έτρεχε» σερί πέντε νικών στο Brasileiro.
O 24χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό εκμεταλλευόμενος «παιδικό» λάθος του επί ένδεκα χρόνια τερματοφύλακα της Μίλαν, Ντίντα. Στο 71ο λεπτό διαμόρφωσε και το 2-0 με πανέμορφη προσπάθεια και διασφάλισε την παραμονή της Γκοΐας στο πρώτο μισό της κατάταξης του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος.
Σε άλλο ματς, η Σάο Πάολο πήρε εκτός έδρας 1-0 σε βάρος της ουραγού Ναούτικο, παρά την αρνητική εμφάνισή της και την αποβολή του Αντόνιο Κάρλος στο 60ό λεπτό, αλλά δεν ξέφυγε από την καταδικαστική τετράδα της κατάταξης. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον Αλοΐσιο στο 72ο λεπτό.
8
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Πηγή: onsports.gr