Παρασκευή 11 Οκτωβρίου 2013

Και η Αρμενία στο… κόλπο!

Στο κόλπο της κατάκτησης της 2η θέσης στον 2ο όμιλο μπήκε η Αρμενία, καθώς επικράτησε εντός έδρας 2-1 της Βουλγαρίας για την προτελευταία αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Και η Αρμενία στο… κόλπο
Ο… κακός χαμός γίνεται στον 2ο όμιλο, καθώς πλέον τέσσερις ομάδες ερίζουν για την 2η θέση.

Η Βουλγαρία που έδειχνε να έχει το προβάδισμα για να βρεθεί στα μπαράζ για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας, τα έκανε… θάλασσα, γνωρίζοντας την ήττα 2-1 εκτός έδρας από την Αρμενία. Με αυτή τη νίκη τους οι Αρμένιοι μπήκαν στο… κόλπο της διεκδίκησης του εισιτηρίου για τα μπαράζ. Ωστόσο, αυτή που αποκτά πλέον πλεονέκτημα είναι η Δανία, η οποία αργότερα το βράδυ υποδέχεται την αδιάφορη Ιταλία και αν επικρατήσει θα γίνει το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη 2η θέση.

Οι Βούλγαροι, τελείωσαν τον αγώνα με 9 παίκτες, λόγω της αποβολής του Μποντούροφ στο 44’ και του Ντιάκοφ στο 63’.

Το σκορ για τους Αρμένιους άνοιξε στο 45’ ο Οζμπίλιτς, ένα λεπτό μετά την κόκκινη που δέχτηκαν οι Βούλγαροι. Στο δεύτερο ημίχρονο η Βουλγαρία προσπάθησε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 61’ με τον Ποπόφ. Ωστόσο, τρία λεπτά μετά έμεινε με εννιά παίκτες και στο 87’ ο Μοβσισιάν διαμόρφωσε το 2-1, χαρίζοντας μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του.