Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 2013

Brasileiro: Μοιράζει… δωράκια η Κρουζέιρο!! (videos)

Μετά από αήττητο σερί δώδεκα αγώνων, η Κρουζέιρο εξασφάλισε απόσταση ασφαλείας στην κορυφή του Brasileiro, οπότε… έχασε με 2-0 από τη Σάο Πάολο.
Οι πρωτοπόροι δεν κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και επέτρεψαν στη Σάο Πάολο, η οποία προσπαθεί να αποφύγει τον υποβιβασμό, να πάρει σημαντικότατη νίκη χάρη σε γκολ του Ντάγκλας στο 77ο λεπτό και του Ρεϊνάλντο στο 80ό. Από την πλευρά του, ο 37χρονος Κλάρενς Ζέεντορφ «ζωγράφισε» στο εκτός έδρας 3-1 της Μποταφόγκο σε βάρος της Ναούτικο με πανέμορφο τέρμα στο 39ο λεπτό, αλλά η ομάδα του απέχει δώδεκα βαθμούς από την Κρουζέιρο.
Είναι πίσω και από την Γκρέμιο, η οποία γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Κρισιούμα εξαιτίας γκολ του Σερζίνιο στο 89ο λεπτό, το οποίο «ακύρωσε» την ισοφάριση του Ουρουγουανού Μαξιμιλιάνο Ροντρίγκεζ στο 56ο. Στο μεταξύ, η Πόντε Πρέτα πήρε πολυτιμότατο 2-0 σε βάρος της Ατλέτικο Μινέιρο και διατήρησε ελπίδες για σωτηρία, ενώ η Βάσκο, που είναι επίσης στη ζώνη του υποβιβασμού, κατέβαλε τη Φλουμινένσε με 1-0 χάρη σε τέρμα του 36χρονου Κρις στο 11ο λεπτό.
Ακόμα, ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Ζούλιο Σέζαρ, διατήρησε επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα, αφού πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 1-0 της Κοριτίμπα σε βάρος της Σάντος, ενώ Κορίνθιανς και Ατλέτικο Παραναένσε έμειναν στο 0-0, το οποίο επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν απόσταση έξι βαθμών στην «κούρσα» για μία θέση στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες. Τέλος, η Μπαΐα σημείωσε νίκη με 2-0 στο ντέρμπι με τη Βιτόρια.
17
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Πηγή: onsports.gr