Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

«Ανάσα» για Αμβούργο, «κρίση» για Ανόβερο!!

Το Αμβούργο επέστρεψε στις νίκες με 3-1 και βύθισε ακόμη περισσότερο σε κρίση το Ανόβερο.
Μετά από δύο σερί ήττες το Αμβούργο είχε πέσει ξανά χαμηλά, όμως οι παίκτες του Φαν Μάρβαϊκ επιβλήθηκαν δίκαια 3-1 του Ανόβερο και βύθισαν τους αντιπάλους τους ακόμη περισσότερο σε κρίση, καθώς έμειναν για 7ο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη στην Μπουντεσλίγκα.
Το ματς ήταν ανοιχτό στη μεγαλύτερη διάρκειά του και ισορροπημένο στο πρώτο μέρος. Ο Λασόγκα (14') έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία, πριν οι φιλοξενούμενοι φτάσουν στο γκολ στο 28'. Ο Άντλερ έδωσε στον Ρινκόν, εκείνος αποφάσισε να προσπαθήσει να ντιμπράλει με τρεις (!) παίκτες του Ανόβερο γύρω του και φυσιολογικά ο Χούζτι έκλεψε την μπάλα και μόνος απέναντι στον Γερμανό γκολκίπερ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1!
Η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει, όταν στο 31' μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσαλάνογλου, ο Τσίλερ έδιωξε με γροθιές, όμως η μπάλα κατέληξε στον Μπαντέλι, που εκτός περιοχής με σουτ στην κίνηση πέτυχε ένα πενέμορφο γκολ για το 1-1! Λασόγκα (33') και Τα (43') είχαν καλές στιγμές μέχρι το ημίχρονο, με το σκορ να μένει στο 1-1.
Η επανάληψη ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, καθώς λίγα δευτερόλεπτα μετά την σέντρα έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Βέστερμαν έκανε την κούρσα στα δεξιά, πήρε την μπάλα, έβγαλε την σέντρα και ο Μπάιστερ με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-1! Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Φαν Μάρβαϊκ κυριάρχησαν και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Ο Λασόγκα (48', 57', 67') έχασε τις καλύτερες από αυτές (ήταν αρκετές), με τον Τσαλάνογλου να τελειώνει το παιχνίδι με ωραίο διαγώνιο σουτ στο 84' για το τελικό 3-1.