Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

Με την ψυχή στο στόμα νίκησε η Σέλτικ!

Στο 91’και 94’ κατάφερε η Σέλτικ να κάμψει την αντίσταση της Αμπερντίν με 3-1. Τα γκολ στις καθυστερήσεις που έδωσαν τη νίκη στους «Κέλτες» πέτυχαν οι Μπόριγκτερ και Κόμονς.

Με την ψυχή στο στόμα νίκησε η Σέλτικ
Έπρεπε να φτάσει το 91ο λεπτό για να μπορέσει να πετύχει τη δεύτερη σερί νίκη της η Σέλτικ. Μέχρι το 91ο λεπτό η Αμπερντίν κρατούσε το 1-1 από το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Μακγκίν ισοφάρισε το γκολ του Κόμονς στο 36. Στο 91 όμως ο Μπόριγκτερ και στο 94 ο Κόμονς έδωσαν τη νίκη στους «κέλτες», οι οποίοι συνεχίζουν την προέλασή τους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Σκωτίας.

Η δεύτερη Ινβερνές δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει εντός έδρας τη Σεντ Τζόνστον με 1-0 αφού προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μακκέι και μέχρι το 91ο λεπτό του αγώνα της Σέλτικ ήταν τρεις βαθμούς μακριά από τους «Κέλτες», αλλά τα γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις η ομάδα της Γλασκώβης άφησε τη μεταξύ τους διαφορά στους πέντε βαθμούς.

Έσπασαν καρδιές στο γήπεδό των «καρδιών». Στο 87ο λεπτό κατάφεραν να ισοφαρίσουν για δεύτερη φορά οι Χαρτς τη Ρος Κάουντι, που έπαιζε με δέκα παίχτες από 65 μετά την αποβολή του Μπρίτεν. Η Ρος Κάουντι πριν μείνει με 10 παίκτες είχε προηγηθεί δύο φορές με τους Κάρει στο 23 και Ντε Λιου στο 50 ενώ στο ενδιάμεσο είχε ισοφαρίσει για τη Χάρτς ο Πάτερσον στο 28.

Αντίθετα κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Νταντί αφού συνέτριψε με 4-1 την Πάρτικ Θιστλ, η οποία τελείωσε το ματς με εννέα παίκτες μετά τις αποβολές των Μπαλατόνι στο 82 και Μπάνιγκαν στο 90. Το ματς βέβαια είχε τελειώσει πολύ νωρίτερα αφού η Νταντί είχε προηγηθεί στο 77ο λεπτό με 3-1 με δύο γκολ του Μακκέι – Στίβεν στο 2 και το 77 και ένα του Ρόμπερτσον στο 70. Η Πάρτικ είχε ισοφαρίσει στο 57 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μιούρχεντ, ενώ το σκορ έκλεισε στο 84 ο Γκράχαμ.

Εύκολα πέρασε κι Μάδεργουελ από την έδρα της Κιλμάρνοκ με 2-0. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν στο δεύτερο ημίχρονο ο Σάτον στο 54 και ο Ανιέρ στο 88