Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

Ο Παναθηναϊκός τον… κουμαντάρει!

Τη 16η συνεχή νίκη του επί του Άρη για την Α1 πέτυχε ο Παναθηναϊκός, με 75-59 στο «Nick Galis Hall». Ο πλουραλισμός έκανε τη διαφορά για τους «πράσινους», που καθάρισαν το ματς στην 4η περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός τον… κουμαντάρει
Παρότι ο Λάσμε απουσίαζε και ο Γκιστ χρησιμοποιήθηκε μόνο στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός πέρασε από το «Nick Galis Hall» με 75-59 απέναντι στον Άρη. Πρόβλημα τα αμυντικά ριμπάουντ, αλλά όπλο ο πλουραλισμός για τους «πράσινους», που δεν έχουν χάσει από τους «κίτρινους» για την Α1 από τις 24 Φεβρουαρίου του 2008.

Το ματς…

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι. Με δύο τρίποντα του Διαμαντίδη κι ένα του Φώτση, καθώς και δύο καλάθια του Μαυροκεφαλίδη, προηγήθηκε πολύ γρήγορα με δέκα (3-13). Στο 5-0 του Άρη οι «πράσινοι» απάντησαν με το τρίτο τρίποντο του Διαμαντίδη και με τον Μπατίστ να προσφέρει λύσεις από τον πάγκο έκλεισαν στο +7 (15-22) την πρώτη περίοδο. Η λύση-έκπληξη στο σκορ για τους γηπεδούχους λεγόταν… Σαρικόπουλος, που φτάνοντας γρήγορα τους οκτώ πόντους έφερε την ομάδα του με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ στο -3 (25-28). Διαδοχικοί πόντοι από Μπατίστ και Φώτση ανέβασαν τη διαφορά ξανά στους δέκα (25-35) και παρέμεινε στα επίπεδα αυτά μέχρι το τρίποντο του Λαρεντζάκη να γράψει τον επίλογο στο ημίχρονο (34-41).

Ο άποντος στο πρώτο μέρος Πελεκάνος ξεκίνησε το δεύτερο με επτά και ο Άρης παίζοντας με σχήμα χωρίς σέντερ πλησίασε στο καλάθι (41-43). Όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός αντέδρασε σωστά, με το δίδυμο Φώτση και Μαυροκεφαλίδη να ανεβάζει ξανά τη διαφορά (41-48). Ο Αργύρης Πεδουλάκης επιστράτευσε από τον πάγκο τον Γκιστ βλέποντας την ομάδα του να μην καθαρίζει το παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι παρέμειναν κοντά στο σκορ με τρίποντα από Βεζένκοφ και Γκίκα στην εκπνοή (49-53). Ό,τι όμως κέρδιζε ο Άρης με τα επιθετικά ριμπάουντ, το έχανε από τα πολλά λάθη του, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κλείσουν και το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 (52-59). Ένα τρίποντο και δύο βολές του Γκιστ έφεραν για πρώτη φορά στους έντεκα (55-66) έξι λεπτά πριν το τέλος τον Παναθηναϊκό, που έδειχνε αυτή τη φορά να απομακρύνεται οριστικά. Το τελικό +16 ήταν και η μέγιστη τιμή της διαφοράς.

Δεκάλεπτα: 15-22, 34-41, 52-59, 59-75.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 5, Πελεκάνος 9, Γκίκας 7, Ασημακόπουλος 2, Πουλιανίτης, Χαρίσης, Λαρεντζάκης 3, Βεζένκοφ 13, Σαρικόπουλος 11, Μούρτος 2, Αθηναίου 7.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 2, Κάρι, Μπατίστ 8, Φώτσης 11, Ούκιτς 5, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 13, Γκιστ 10, Παππάς 10, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 6.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Παπαπέτρου, Βαρδάλος. Πηγή: sport-fm.gr