Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

Το παν είναι το πάρει… απόφαση!!

Σε ακόμα ένα ματς ο Πανιώνιος βρέθηκε να κυνηγάει από το ξεκίνημα, αλλά με ξέσπασμα στο τέλος και καλή αμυντική λειτουργία επικράτησε του Ηλυσιακού με 69-64, στη Νέα Σμύρνη.

Το παν είναι το πάρει… απόφαση
Σε συνήθεια τείνει να γίνει για τον Πανιώνιο το… κυνηγητό. Οι «κυανέρυθροι» ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, εξαιτίας κυρίως των κακών του ποσοστών, με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο όμως και καλή άμυνα πήρε τη νίκη κόντρα στον Ηλυσιακό με 69-64, για την 7η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Κορυφαίος για τους νικητές ο ΜακΚόλουμ με 29 πόντους. Οι Στέφενς και Καυκής μοναδικοί με διψήφιο αριθμό πόντων για τους φιλοξενούμενους.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 8-2 στο τελευταίο τρίλεπτο βρέθηκαν στο +7 (16-23) με τον ΜακΚόλουμ να μειώνει με βολές σε 18-23. Τα πολύ κακά ποσοστά των γηπεδούχων συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο (7/20 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 9/13 βολές) και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Ηλυσιακό να ξεφύγει ακόμα και με 11 πόντους (21-32). Στη συνέχεια όμως οι «κυανέρυθροι» βελτιώθηκαν τουλάχιστον αμυντικά και κατάφεραν να μειώσουν στο ημίχρονο στους πέντε, 32-37.

Με μικρό σερί 5-0 στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 37-37, όμως οι Ιλισιωτες απάντησαν με επιμέρους 8-2 για το +6 (39-45). Η διαφορά δεν ξέφυγε από αυτό το πλαίσιο με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 52-56. Παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι κράτησαν στο «0» τον Ηλυσιακό για περισσότερα από έξι λεπτά ενώ με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά, 59-56. Από εκεί και έπειτα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έχασαν το προβάδισμά τους φτάνοντας στο τελικό 69-64 και ταυτόχρονα στην πέμπτη του φετινή νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 32-37, 52-56, 69-64

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 29 (2), Σταμάτης, Ντούβνιακ 15 (1), Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 10 (2), Αθανασούλας, Σκορδίλης 2, Καββαδάς 1, Λάνγκφορντ 5, Σίμτσακ, Κυρίτσης 4 (1), Σαλούστρος 1

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 13 (5 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα), Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 3 (1), Σμιθ 7 (1), Χατζής 6, Δορκοφίκης 2, Στέφενς 15 (8 ριμπάουντ), Βαβάτσικος, Ιωάννου 4, Τζουγκαράκης, Μποντζ 6, Άντερσον 8 (1) Πηγή: sport-fm.gr