Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

Brasileiro: «Πυροβόλησε» ο Εντμίλσον για Βάσκο! (videos)

Ελπίδες για τη σωτηρία της διατήρησε η Βάσκο Ντα Γκάμα κερδίζοντας με 2-1 την Κρουζέιρο, η οποία έχει αναδειχθεί ήδη πρωταθλήτρια Βραζιλίας.
Ο Τάιλες άνοιξε το σκορ από το 3ο λεπτό, ενώ στο 31ο ο 31χρονος Εντμίλσον σημείωσε το 2-0 με πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής. Ακολούθησε το 2-1 από τον Παουλάο στο 65ο λεπτό, αλλά οι πρωταθλητές του Brasileiro άργησαν να… ξυπνήσουν και γνώρισαν την ήττα. Από την πλευρά τους, Κρισιούμα και Βιτόρια, που κινδυνεύουν επίσης με υποβιβασμό, αρκέστηκαν σε 1-1, καθώς το πέναλτι του Ουίλεγκτον Παουλίστα υπέρ των γηπεδούχων στο 13ο λεπτό ισοφαρίστηκε από τον Ντινέι στο 52ο.
Δέσποσε, όμως, ο Ντιέγκο Ταρντέλι στο πρώτο κομμάτι της 36ης αγωνιστικής του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος, καθώς πέτυχε τρία όμορφα γκολ στο 4-1 της Ατλέτικο Μινέιρο εναντίον της Γκοΐας, με το οποίο οι νικητές παρέμειναν στο «κυνήγι» για μία θέση στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες. Ειδικότερα, ο Φερνάντο διαμόρφωσε το 1-0 στο 22ο λεπτό και ο Ταρντέλι το 2-0 στο 32ο, ενώ ο 28χρονος στράικερ «ζωγράφισε» στο 65ο και στο 72ο λεπτό, ώστε να απαντήσει στο 2-1 του Αμαράλ στο 43ο λεπτό.
17
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Πηγή: onsports.gr