Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013

Υπάρχει ζωή στον Άρη... μετά τους «αιώνιους»

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τον Άρη μετά τις συνεχόμενες ήττες από Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Οι «κίτρινοι» επικράτησαν με 75-64, του Ηλυσιακού για την 9η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Στις νίκες επέστρεψε ο Άρης επικρατώντας του Ηλυσιακού στο Αλεξάνδρειο με 75-64, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Οι «κίτρινοι» μετά τις ήττες από τους «αιώνιους» στην 7η και 8η αγωνιστική, επανήλθαν στα θετικά αποτελέσματα, μετρώντας πλέον τέσσερις νίκες.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου ανέβασαν στροφές στο δεύτερο μισό και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη.

Αθηναίου και Πελεκάνος ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους. Άντερσον και Μποντζ είχαν από 15 πόντους για τους «κιτρινόμαυρους».

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες με παρόμοια ποσοστά στα σουτ συμβάδιζαν στον σκορ όπως μαρτυρούν και οι έξι ισοπαλίες της περιόδου (18-18). Ο Άρης μπήκε στη συνέχεια με επιμέρους 8-2 για το +6, 26-20, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 7-0 ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα (26-27). Όμως οι «κίτρινοι» κατάφεραν να περάσουν εκ νέου μπροστά εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους και να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους, 36-33.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν φορτσάτοι από το ημίχρονο. Αποκτώντας τον έλεγχο των ριμπάουντ και επιβάλλονταν το ρυθμό τους διατηρήθηκαν στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου στο +6, ενώ με μικρό σερί 6-0 βρέθηκαν στο +12 (53-41) για να ολοκληρώσουν τελικά την τρίτη περίοδο με πλεονέκτημα 15 πόντων (59-44). Χαρακτήρα… διαδικαστικό απέκτησε το δεκάλεπτο που απέμενε. Ο Άρης διατήρησε χωρίς δυσκολία το διψήφιο προβάδισμά τους, έφτασε ακόμα και στο +19 (73-54) με το ματς να ολοκληρώνεται με το υπέρ του 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-33, 59-44, 75-64

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 1, Χαντ, Πελεκάνος 15 (11 ριμπάουντ), Γκίκας 3 (1), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 9 (1), Χαρίσης 5, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 10 (8 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 3 (7 ριμπάουντ), Μούρτος 9 (2), Αθηναίου 19 (4)

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 4, Αντωνάκης 11, Σμιθ 3, Χατζής 2, Ζούμπος, Δορκοφίκης 9 (2), Στέφενς, Βαβάτσικος, Ιωάννου 5 Τζουγκαράκης, Μποντζ 15, Άντερσον 15 (1) Πηγή: sport-fm.gr